Previous Next

28 listopada 2022 w naszej szkole odbyło się seminarium podsumowujące projekt MARS (Mobilność Atutem w Rozwoju Szkoły), zorganizowane we współpracy z  Regionalnym Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli i Informacji Pedagogicznej „WOM” w Rybniku. Projekt realizowany był w latach 2020-2022 przez Akademickie Liceum Ogólnokształcące Politechniki Śląskiej w Rybniku, w ramach programu Erasmus+.

W trakcie seminarium staraliśmy się odpowiedzieć na pytanie: „ TIK, ICT, CLIL, Mindfulness, Europass? Jak sobie z tym poradzić?” Przybliżyliśmy też uczestnikom działania podjęte przez naszą kadrę w ramach programu Erasmus+.

Gości przywitał dyrektor ALO w Rybniku pan Krzysztof Lazaj, przedstawił projekt MARS oraz jego cele. Dyrektor RODN i IP „WOM” w Rybniku, pani Sylwia Bloch przedstawiła nam możliwości doskonalenia zawodowego nauczycieli oraz współpracy w zakresie projektów edukacyjnych w mieście i w regionie, zaś pani Mirela Szymczak – nauczyciel-konsultant RODN i IP „WOM”  w Rybniku podzieliła się swoim doświadczeniem, wynikającym z realizacji wielu projektów Erasmus+.

W ramach projektu zrealizowaliśmy 8 mobilności: staże metodyczno-językowe, job shadowing i teaching assignment. Nauczyciele ALO w Rybniku biorący udział w projekcie MARS, opowiedzieli o swoich stażach, nawiązanych kontaktach, podzielili się zdobytą wiedzą i przedstawili materiały dydaktyczne, które mogą zostać wykorzystane w pracy zawodowej przez uczestników seminarium oraz innych nauczycieli naszego regionu.  Koordynatorka projektu pani Renata Klimek-Kowalska przedstawiła efekty projektu, opracowane narzędzia i materiały dydaktyczne, opowiedziała o inicjatywie Europass, wdrożonej w szkole podczas realizacji projektu.  Pani Adelajda Patyk - nauczycielka języka angielskiego, zaprezentowała kilka wykorzystywanych przez nią narzędzi informatycznych, starając  się odpowiedzieć na pytanie na czym polega dobra lekcja i czy ICT to pułapka czy szansa dla nauczyciela. Pani Teresa Gomola - nauczycielka matematyki i pan dr Łukasz Szatanek – nauczyciel rysunku architektonicznego przybliżyli nam metodologię CLIL i możliwości wynikające z jej stosowania na lekcjach. Pedagog naszego liceum, pani Katarzyna Kunat wprowadziła uczestników w temat “Mindfulness”,  czyli jak wspomóc uczniów w przejściu drogi od relaksacji do akceptacji . Podsumowując seminarium dyrektor Krzysztof Lazaj przedstawił ofertę edukacyjną ALO  i nasze plany na przyszłość. 

Dziękujemy nauczycielom naszej szkoły za zainteresowanie  “MARS”-em i pomoc w realizacji projektu, a Regionalnemu Ośrodkowi Doskonalenia Nauczycieli i Informacji Pedagogicznej „WOM” w Rybniku za chęć podjęcia współpracy i zaangażowanie. Mamy nadzieję, na kolejne wspólnie realizowane projekty.

Zapraszamy na seminarium TIK, ICT, CLIL, Mindfulness, Europass? Jak sobie z tym poradzić? Doskonalenie kadry w ramach kursów Erasmus+.

Seminarium podsumowujące projekt MARS – Mobilność Atutem w Rozwoju Szkoły -– w ramach programu Erasmus+

Termin: 28 listopada 2022 (w poniedziałek) w godzinach od 14.00 do 16.30

Miejsce: Akademickie Liceum Ogólnokształcące Politechniki Śląskiej ul. Kościuszki 54, 44-200 Rybnik

Szczegółowy program w załączniku poniżej.

Projekt Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Śląskiej w Rybniku realizowany ze środków programu Erasmus+.

 

Załączniki:
Pobierz plik (Program seminarium MARS_2022.pdf)Program seminarium MARS_2022.pdf[ ]736 kB

Zapraszamy do udziału w konkursie na miniartykuł popularnonaukowy "O NAUCE PO LUDZKU – miniatury ALO"

Konkurs jest organizowany przez ALO w Gliwicach i ALO w Rybniku pod patronatem Centrum Popularyzacji Nauki PŚ i Biblioteki Głównej PŚ i adresowany do uczniów ALO w Gliwicach i w Rybniku.

Celem konkursu jest promowanie zainteresowań i pasji naukowych oraz rozwijanie umiejętności jasnego wyrażania myśli i redagowania tekstu. Uczestnicy przygotowują prace w okresie od listopada do grudnia 2022 roku. Prace konkursowe należy nadsyłać do 20 grudnia 2022 roku. Rozstrzygnięcie nastąpi w styczniu 2023.

Organizator zastrzega sobie możliwość wydłużenia terminu trwania konkursu.

Szczegółowy regulamin w załączniku poniżej.

Załączniki:
Pobierz plik (konkurs_o_nauce_po_ludzku_ALO-2022.pdf)konkurs_o_nauce_po_ludzku_ALO-2022.pdf[ ]227 kB
Previous Next

W ramach projektu MARS, realizowanego w naszej szkole, odbył się dziś Dzień Hiszpański. Pierwsza jego część poświęcona była poznawaniu hiszpańskich smaków, czyli degustacji takich produktów, jak np. oliwa i oliwki, sery (queso manchego, queso de cabra), chorizo czy fuet. To jednak nie wszystko! Uczniowie czwartej i drugiej klasy serwowali przygotowane po mistrzowsku hiszpańskie dania, m.in. gazpacho, patatas bravas, churros con chocolate, leche frita, flan a nawet tortilla de patatas. Palce lizać!

W drugiej części zajęć czytaliśmy wirtualne książki stworzone przez maturzystów. Goya, Picasso, Dalí, ale także meksykańskie obchody Día de Muertos to niektóre tematy poruszane w książkach przygotowanych w narzędziu Book Creator.  Natomiast drugoklasiści przygotowali prezentacje o atrakcjach tyrustycznych Hiszpanii oraz quiz. Dziękujemy wszystkim uczniom za zaangażowanie!