Previous Next

Pierwszy semestr był zdecydowanie okresem wytężonej pracy dla naszych wolontariuszy, co nie oznacza oczywiście, że pozostałe miesiące upłyną im na odpoczynku! Było wiele do zrobienia - włączając w to okres przedświąteczny, który sprzyja pomaganiu jak żaden inny - ale zapewne równie wiele będzie czekać na nich w nowym roku. Przejdźmy jednak do sprawozdania z ich wysiłków.

Pierwszą większą akcją był “Tydzień kariery” zorganizowany we współpracy z Szkołą Specjalną w Leszczynach, a będący początkiem kooperacji z tą placówką. Sama akcja to działanie mające na celu inspirowanie inicjatyw na rzecz rozwoju poradnictwa zawodowego. Nasi wolontariusze wspomogli ją 21 X, za to już 22 X znowu udali się w to miejsce. Tym razem po to, aby wesprzeć organizatorów przy grze terenowej dla ich wychowanków. Widocznie polubili współpracę ze szkołą z wzajemnością, bo to nie koniec wspólnych działań i w okresie przedświątecznym, od 6 do 17 XII, zorganizowali akcję “Gwiazdka!” (dotyczącą w równym stopniu Niemedycznego Hospicjum Domowego im. św. Rafała Kalinowskiego), która miała za cel zaangażować uczniów ALO w niesienie pomocy. Polegała ona  na dobrowolnym zabieraniu gwiazdki i przynoszeniu przedmiotu, który był na niej wypisany - były to głównie środki czystości dla podopiecznych hospicjum oraz gry planszowe, jako prezent dla wychowanków z Leszczyn. Uzyskali odpowiedni odzew i założenia inicjatywy zostały spełnione, a podarki doręczone.

Przyjrzyjmy się również działaniom podjętym poza ową placówką. Do początku listopada trwała zbiórka pożywienia dla zwierząt z schroniska, zakończona 6 XI, gdy wolontariusze udali się dostarczyć zebraną karmę na miejsce docelowe. Później w grudniu nasza szkoła wspomogła organizowaną przez MRM w Rybniku akcję “Czapka Świętego Mikołaja” gromadząc produkty o długotrwałym terminie przydatności oraz kwestując w Focusie i Auchan. Ostatnią wartą uwagi inicjatywą było czytanie bajek dzieciom w szkole podstawowej nr. 4 im. Jana Pawła II, gdzie wolontariusze zaangażowali się tak bardzo, że wspomogli narrację przebraniem się za kultowe postacie z historii dla dzieci.

Nasze koło wolontariatu jest czymś nowym, powstałym w tym roku i choć już teraz widać zapał z ich strony, to jest to dopiero początek. Dalej  będzie jeszcze lepiej (choć to wydaje się niewykonalne)! Teraz wystarczy tylko czekać i obserwować ich dalsze poczynania. 

Kolejne sukcesy uczniów Akademickiego LO w Rybniku: Karolina Sobik z klasy 2a zakwalifikowała się do II etapu Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacja Społecznej, natomiast Daniel Adamski z klasy 2b wystartuje w II etapie Olimpiady Języka Angielskiego.

Gratulacje!

Previous Next

9 grudnia 2019r. w auli Centrum Kształcenia Ustawicznego Politechniki Śląskiej w Rybniku miała miejsce konferencja naukowa "Pokonać smog", której organizatorami byli Centrum Kształcenia Ustawicznego w Rybniku, Centrum Ochrony Klimatu i Środowiska, Katedra Ochrony Powietrza Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki  Politechniki Śląskiej w Gliwicach oraz Akademickie Liceum Ogólnokształcące Politechniki Śląskiej w Rybniku. Adresatami byli uczniowie rybnickich szkół średnich i ósmych klas szkół podstawowych.

W pierwszej części wysłuchaliśmy następujących referatów:

  • Zanieczyszczenia powietrza – niska emisja dr hab. inż. Elwira Zajusz-Zubek, prof. PŚ,
  • Pokonać smog – wyzwania i rozwiązania dla Polski - dr Zygmunt Łukaszczyk,
  • Wpływ zanieczyszczeń na zdrowie - dr Katarzyna Musioł,
  • Technologie kontra smog - dr Marek Rojczyk.

W drugiej części konferencji odbyły się zajęcia warsztatowe z pracownikami i studentami Politechniki Śląskiej w obszarze: mobilnego laboratorium pomiarów imisji zanieczyszczeń powietrza, wymiany doświadczeń studentów z uczniami szkół w zakresie prowadzonych badań dotyczących problematyki ochrony powietrza oraz nowoczesnych technologii w walce ze smogiem.

Konferencja spotkała się z dużym zainteresowaniem odbiorców.

Dziękujemy wszystkim przybyłym za udział w tym wydarzeniu!

Previous Next

Uczniowie klasy 2b: Miłosz Krajczok, Łukasz Piórecki, Łukasz Pyszny i Grażyna Wyrtki zakwalifikowali się do półfinału konkursu programistycznego PIX2019 PROGRAMMING CHALLENGE w kategorii MASTER. Gratulujemy!

Półfinał odbędzie się 5 grudnia 2019, trzymamy kciuki!