Previous Next

8 stycznia 2020r. o godzinie 10.00 w Sali Senatu Politechniki Śląskiej z udziałem władz Politechniki Śląskiej – JM Rektora prof. Arkadiusza Mężyka oraz Prorektora ds. Studenckich i Kształcenia prof. Wojciecha Szkliniarza została zainaugurowana trzecia edycja Programu mentorskiego "Rozwiń skrzydła".

W gronie uczestników tegorocznej odsłony autorskiej inicjatywy Uczelni znaleźli się również uczniowie Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Śląskiej w Rybniku - Michał Krzyżok, Paweł Przybyła i Łukasz Pyszny.

Program skierowany jest do najzdolniejszych absolwentów szkół średnich oraz laureatów I stopnia konkursu „O złoty indeks Politechniki Śląskiej”, podejmujących studia na Politechnice Śląskiej.

Program przewiduje możliwość długoterminowego korzystania przez uczestnika z indywidualnego wsparcia mentora w zakresie rozwoju naukowego oraz osobistego. Istotą programu jest stworzenie jego uczestnikom warunków do zaistnienia relacji mentor-uczestnik, gdzie mentor pełni rolę przewodnika, doradcy wspierającego podopiecznego w rozwoju kompetencji merytorycznych, jak również tych związanych z rozwojem osobistym. Nauczyciel akademicki pełniący rolę mentora będzie dzielić się z podopiecznym swoją wiedzą i doświadczeniem, budując relację z opartą na wzajemnym szacunku i zaufaniu.

Previous Next

W imieniu całej społeczności Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Śląskiej z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia życzę zdrowia, pogody ducha, radości i dobrych, miłych chwil spędzonych w gronie najbliższych.

Niech ten szczególny czas upłynie w serdecznej atmosferze oraz pozwoli nabrać sił i optymizmu na cały zbliżający się 2020 rok.

Wszystkiego dobrego!

Krzysztof Lazaj
Dyrektor Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Śląskiej

Previous Next

Pierwszy semestr był zdecydowanie okresem wytężonej pracy dla naszych wolontariuszy, co nie oznacza oczywiście, że pozostałe miesiące upłyną im na odpoczynku! Było wiele do zrobienia - włączając w to okres przedświąteczny, który sprzyja pomaganiu jak żaden inny - ale zapewne równie wiele będzie czekać na nich w nowym roku. Przejdźmy jednak do sprawozdania z ich wysiłków.

Pierwszą większą akcją był “Tydzień kariery” zorganizowany we współpracy z Szkołą Specjalną w Leszczynach, a będący początkiem kooperacji z tą placówką. Sama akcja to działanie mające na celu inspirowanie inicjatyw na rzecz rozwoju poradnictwa zawodowego. Nasi wolontariusze wspomogli ją 21 X, za to już 22 X znowu udali się w to miejsce. Tym razem po to, aby wesprzeć organizatorów przy grze terenowej dla ich wychowanków. Widocznie polubili współpracę ze szkołą z wzajemnością, bo to nie koniec wspólnych działań i w okresie przedświątecznym, od 6 do 17 XII, zorganizowali akcję “Gwiazdka!” (dotyczącą w równym stopniu Niemedycznego Hospicjum Domowego im. św. Rafała Kalinowskiego), która miała za cel zaangażować uczniów ALO w niesienie pomocy. Polegała ona  na dobrowolnym zabieraniu gwiazdki i przynoszeniu przedmiotu, który był na niej wypisany - były to głównie środki czystości dla podopiecznych hospicjum oraz gry planszowe, jako prezent dla wychowanków z Leszczyn. Uzyskali odpowiedni odzew i założenia inicjatywy zostały spełnione, a podarki doręczone.

Przyjrzyjmy się również działaniom podjętym poza ową placówką. Do początku listopada trwała zbiórka pożywienia dla zwierząt z schroniska, zakończona 6 XI, gdy wolontariusze udali się dostarczyć zebraną karmę na miejsce docelowe. Później w grudniu nasza szkoła wspomogła organizowaną przez MRM w Rybniku akcję “Czapka Świętego Mikołaja” gromadząc produkty o długotrwałym terminie przydatności oraz kwestując w Focusie i Auchan. Ostatnią wartą uwagi inicjatywą było czytanie bajek dzieciom w szkole podstawowej nr. 4 im. Jana Pawła II, gdzie wolontariusze zaangażowali się tak bardzo, że wspomogli narrację przebraniem się za kultowe postacie z historii dla dzieci.

Nasze koło wolontariatu jest czymś nowym, powstałym w tym roku i choć już teraz widać zapał z ich strony, to jest to dopiero początek. Dalej  będzie jeszcze lepiej (choć to wydaje się niewykonalne)! Teraz wystarczy tylko czekać i obserwować ich dalsze poczynania.