1. Projekt „Fit here, healthy there, let’s do it together” jest współfinansowany ze środków Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego https://www.visegradfund.org/ ID 12330106
  2. Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki (ang. International Visegrad Fund) – utworzony został na mocy umowy zawartej 9 czerwca 2000 r. przez Grupę Wyszehradzką i ma na celu finansowe wspieranie międzynarodowych inicjatyw. Umowa zawarta została pomiędzy Republiką Czeską, Republiką Węgierską, Rzeczpospolitą Polską i Republiką Słowacką. Siedziba Funduszu znajduje się w Bratysławie. Oficjalny język Funduszu to język angielski. Celem Funduszu jest wspieranie współpracy pomiędzy państwami Grupy Wyszehradzkiej oraz ich wspólna reprezentacja w państwach trzecich. Cele te realizowane są poprzez wspieranie finansowe działań z zakresu promocji i rozwoju: współpracy kulturalnej, wymiany naukowej, badań naukowych i współpracy w dziedzinie edukacji, wymiany młodzieży, współpracy przygranicznej i turystyki.
  3. Projekt jest realizowany przez Akademickie Liceum Ogólnokształcące Politechniki Śląskiej w Rybniku i Trefort Ágoston Secondary Training School of ELTE University of Budapest w okresie od 15.02.2024 r. do 30.06.2024r.
  4. Projekt „Fit here, healthy there, let’s do it together” ma na celu nawiązanie współpracy transgranicznej pomiędzy dwiema szkołami: ALO w Rybniku Naszym celem jest zachęcenie uczniów do prowadzenia zdrowego i aktywnego stylu życia i uświadomienia sobie naszego wpływu na środowisko wymiany doświadczeń. Podczas 2 mobilności uczniowie wezmą udział w warsztatach z zakresu zdrowego stylu życia z dietetykiem i specjalistą z Politechniki Śląskiej na temat Przemysłu 4.0 i zmian klimatycznych. Uczniowie będą również brać udział w zawodach, współpracować z rówieśnikami, poznawać okolicę i historię naszych miast. Będziemy wdrażać zachowania proekologiczne dostosowujące zasady 5R (refuse, reduce, reuse and recycle/rote). Poprzez konkretne działania uczniowie zdobędą nową wiedzę, poznają się i wspólnie zadbają o lepszą przyszłość.
  5. Projekt skierowany jest do uczniów klas trzecich i drugich ALO w Rybniku.
  6. Koordynatorką projektu jest pani Renata Klimek-Kowalska, a opiekunami pani Adelajda Patyk i pan Marcin Pakos.
  7. W projekcie weźmie udział 10 uczniów z każdej instytucji partnerskiej. Wezmą oni udział w jednotygodniowym wyjeździe na Węgry oraz przyjmą uczennice/uczniów z zagranicy w Rybniku. Terminy wyjazdów są uzgadniane z partnerami.
  8. W wyjazdach uczestniczyć będzie koordynatorka projektu i opiekunowie mobilności.
  9. Uczeń biorący udział w projekcie nie ponosi kosztów finansowych w związku z jego realizacją za granicą. W ramach pozyskanych środków finansowych z Funduszu Wyszehradzkiego szkoła zapewnia uczniom biorącym udział w wyjeździe: przejazd, wyżywienie, zakwaterowanie w domach uczniów i ubezpieczenie.

Szczegółowe informacje w załącznikach.