Drodzy Kandydaci!

W dniach od 19 do 25 czerwca odbywa się kolejny etap rekrutacji - uzupełnienie wniosku o świadectwo ukończenia szkoły oraz o zaświadczenie o wyniku egzaminu zewnętrznego. Szkolna komisja rekrutacyjna będzie przyjmować dokumenty w następujących terminach:

  • ŚRODA 19 czerwca 2019 r. 11.00-14.00
  • PIĄTEK 21 czerwca 2019 r. 9.00-14.30
  • PONIEDZIAŁEK 24 czerwca 2019 r. 9.00-14.30
  • WTOREK 25 czerwca 2019 r. 9.00-14.30


Ogłoszenie listy kandydatów  zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do liceum nastąpi 16 lipca 2019 r. (wtorek) o godz. 10.00

Previous Next

Uczniów zainteresowanych nauką języka francuskiego w roku szkolnym 2019/2020 w naszym liceum zapraszamy na KORKI WE WTORKI, które odbędą się 11 o czerwca o godzinie 15.30 w Akademickim Liceum Ogólnokształcącym  Politechniki Śląskiej  w Rybniku.

Zapisy: tel. 32 429 57 39 lub e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzą się o roli i pozycji języka francuskiego w świecie, poznają kraje i regiony frankofońskie, które należą do Międzynarodowej Organizacji Frankofonii (88 krajów i regionów na całym świecie). Język francuski jest językiem międzynarodowym, którym posługują się mieszkańcy na 5 kontynentach. Dzięki znajomości języka francuskiego możemy studiować i pracować we Francji, Belgii, Szwajcarii czy Kanadzie, ale również w Polsce, na Śląsku, gdzie coraz więcej firm poszukuje osób z dobrą znajomością języka francuskiego potwierdzoną certyfikatem międzynarodowym DELF (angielski nie wystarcza). Dla tych, którzy go lubią i się go uczą, wcale nie jest trudny… ;-) a znajomość języka angielskiego jest bardzo przydatna, gdyż aż 50 % słówek w języku angielskim pochodzi właśnie z francuskiego.

Aby spotkanie było francusko-frankofońskie, spędzimy godzinę z kulturami różnych krajów: dowiemy się skąd pochodzą nazwy „bistro” czy „camembert”, dlaczego na koszulkach Lacoste widnieje krokodyl, dlaczego Smerfy w paszporcie mają narodowość belgijską, a jeśli chodzi o degustację, to spróbujemy syropu klonowego, prosto z Kanady.

Zapraszamy do poznawania języka francuskiego inaczej…

+++ Ciekawostki:

  • Francuski jest oficjalnym językiem roboczym w wielu ważnych instytucjach i organizacjach międzynarodowych, m.in. w: Unii Europejskiej, ONZ, Interpolu, Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim, NATO, Amnesty International, Czerwonym Krzyżu, Światowej Organizacji Zdrowia czy Światowej Organizacji Handlu.
  • We wspólnotowym systemie sądowniczym francuski jest językiem narad sądu. Orzeczenia i opinie Trybunału Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich oraz Sądu Pierwszej Instancji są wydawane w języku francuskim, po czym udostępnia się ich tłumaczenia na pozostałe języki.
  • Język francuski uważany jest za jeden z piękniejszych języków świata, jest melodyjny, romantyczny …posłuchamy ZAZ i STROMAE.
  • Na francuski wskazało 37 % Europejczyków zapytanych o najbardziej przydatny język, co oznacza drugie miejsce w sondażu.
  • We Francji studia są finansowane przez Państwo, więc można tam studiować za darmo (poznamy agencje Campus France oraz inicjatywy Instytutu Francuskiego w Polsce).
  • Francja jest najchętniej odwiedzanym krajem świata i pierwszym kierunkiem turystycznym.
  • W ubiegłym roku nawiązaliśmy współpracę z Ambasadą Belgii, Przedstawicielstwem Walonii-Brukseli i mamy nadzieję, na realizację ciekawych projektów dla naszych uczniów.
  • Kino frankofońskie jest w rozkwicie: pamiętacie „Amelię”, „Nietykalnych” czy „The Artist”?
  • Francuzi spędzają najwięcej czasu przy stole spośród wszystkich europejskich narodów… Cette bonne cuisine française !
  • Francuzi posiadają najwięcej zwierząt domowych w Europie.
Previous Next

W środę 5 czerwca 2019 zespół uczniów z klasy politechnicznej pod dowództwem dr Macieja Sajkowskiego uczestniczył w gliwickim ALO w finale pierwszego projektu e-Twinningowego z zakresu programowania, zatytułowanego: Współczesne algorytmy.
Pani Dr Bożena Wieczorek, pomysłodawczyni i koordynator projektu, zaprosiła do współpracy Akademickie Liceum Ogólnokształcące z Rybnika oraz Liceum Filomata z Gliwic. Trzy szkoły pracowały online nad zagadnieniami projektowymi i podczas spotkania w gliwickim ALO zaprezentowały swoje rozwiązania problemów z dziedziny programowania.
Poziom znajomości zagadnień był naprawdę wysoki. Ten pierwszy projekt to rozgrzewka przed podobnymi działaniami realizowanymi w przestrzeni międzynarodowej już od września.

Previous Next

Dnia 4 czerwca 2019 roku w auli II LO im. A. Frycza Modrzewskiego w Rybniku odbył się FINAŁ XIX OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU FILMOWEGO nt. Filmowe intepretacje baśni. Laureatkami tegoż konkursu zostały uczennice ALO z klasy Ia o profilu architektonicznym. Profesjonalne Jury wręczyło nagrody w kilku kategoriach. Z rąk artysty - plastyka Pani Marii Budny Malczewskiej nagrody w kategorii praca plastyczna odebrały: Marta Angrecka (II miejsce ex aequo) i Wiktoria Rymań (III miejsce ex aequo). Z kolei Dyrektor Instytutu Nauk o Kulturze i Studiów Interdyscyplinarnych UŚ prof. zw. dr hab. Tadeusz Miczka wręczył Karolinie Sobik i Wiktorii Siembidzie nagrody w kategorii: oryginalny scenariusz filmowy w konwencji baśniowej (III miejsce ex aequo). Karolina Sobik ponadto została laureatką III miejsca ex aequo w kategorii praca badawcza na temat wybranego filmu. Podczas uroczystości Pan Profesor Tadeusz Miczka wygłosił wykład na temat historii baśni filmowej i jej miejsca we współczesnej kinematografii. Laureatkom konkursu serdecznie gratulujemy!