Seminarium podsumowujące projekt MARS

28 listopada 2022 w naszej szkole odbyło się seminarium podsumowujące projekt MARS (Mobilność Atutem w Rozwoju Szkoły), zorganizowane we współpracy z  Regionalnym Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli i Informacji Pedagogicznej „WOM” w Rybniku. Projekt realizowany był w latach 2020-2022 przez Akademickie Liceum Ogólnokształcące Politechniki Śląskiej w Rybniku, w ramach programu Erasmus+.

W trakcie seminarium staraliśmy się odpowiedzieć na pytanie: „ TIK, ICT, CLIL, Mindfulness, Europass? Jak sobie z tym poradzić?” Przybliżyliśmy też uczestnikom działania podjęte przez naszą kadrę w ramach programu Erasmus+.

Gości przywitał dyrektor ALO w Rybniku pan Krzysztof Lazaj, przedstawił projekt MARS oraz jego cele. Dyrektor RODN i IP „WOM” w Rybniku, pani Sylwia Bloch przedstawiła nam możliwości doskonalenia zawodowego nauczycieli oraz współpracy w zakresie projektów edukacyjnych w mieście i w regionie, zaś pani Mirela Szymczak – nauczyciel-konsultant RODN i IP „WOM”  w Rybniku podzieliła się swoim doświadczeniem, wynikającym z realizacji wielu projektów Erasmus+.

W ramach projektu zrealizowaliśmy 8 mobilności: staże metodyczno-językowe, job shadowing i teaching assignment. Nauczyciele ALO w Rybniku biorący udział w projekcie MARS, opowiedzieli o swoich stażach, nawiązanych kontaktach, podzielili się zdobytą wiedzą i przedstawili materiały dydaktyczne, które mogą zostać wykorzystane w pracy zawodowej przez uczestników seminarium oraz innych nauczycieli naszego regionu.  Koordynatorka projektu pani Renata Klimek-Kowalska przedstawiła efekty projektu, opracowane narzędzia i materiały dydaktyczne, opowiedziała o inicjatywie Europass, wdrożonej w szkole podczas realizacji projektu.  Pani Adelajda Patyk - nauczycielka języka angielskiego, zaprezentowała kilka wykorzystywanych przez nią narzędzi informatycznych, starając  się odpowiedzieć na pytanie na czym polega dobra lekcja i czy ICT to pułapka czy szansa dla nauczyciela. Pani Teresa Gomola - nauczycielka matematyki i pan dr Łukasz Szatanek – nauczyciel rysunku architektonicznego przybliżyli nam metodologię CLIL i możliwości wynikające z jej stosowania na lekcjach. Pedagog naszego liceum, pani Katarzyna Kunat wprowadziła uczestników w temat “Mindfulness”,  czyli jak wspomóc uczniów w przejściu drogi od relaksacji do akceptacji . Podsumowując seminarium dyrektor Krzysztof Lazaj przedstawił ofertę edukacyjną ALO  i nasze plany na przyszłość.

Dziękujemy nauczycielom naszej szkoły za zainteresowanie  “MARS”-em i pomoc w realizacji projektu, a Regionalnemu Ośrodkowi Doskonalenia Nauczycieli i Informacji Pedagogicznej „WOM” w Rybniku za chęć podjęcia współpracy i zaangażowanie. Mamy nadzieję, na kolejne wspólnie realizowane projekty.