Druga część konkursu „Moja europejska podróż po Walonii – Brukseli”

We wtorek 8 marca 2022 w naszej szkole, tym razem już w realu, przeprowadziliśmy drugą część konkursu „Moja europejska podróż po Walonii – Brukseli”. Patronat objęło nad nim Wallonie - Bruxelles International.

II część konkursu obejmowała zagadnienia dotyczące historii, geografii i kultury Belgii oraz quiz muzyczny. Wiemy już że „l’Union fait la force” jest dewizą Belgów, że królowa – la reine Mathilde - ma polskie korzenie i jaka jest różnica między Senną a Sekwaną. Smerfy są belgijskie a ich autorem jest Peyo, a BD to po prostu komiks czyli la bande dessinée. W trakcie konkursu pojawiły się zdjęcia różnych belgijskich smakołyków takich jak gauffres, speculoos i cuberdons. Szkoda tylko, że nie mogliśmy degustować pysznych belgijskich pralinek.

Laureatom konkursu gratulujemy ciekawych pomysłów w przygotowanych prezentacjach, odwagi w rozmowie z lektorką Marie Giraud oraz wiedzy zdobytej w trakcie przygotowań.

Walońska Belgia i Bruksela są nam coraz lepiej znane.

A oto wyniki konkursu:

I miejsce Marysia Kolar i Hania Bugaj,

II miejsce: Marek Gojny i Szymon Kaczyński

III miejsce: Julia Szczepanek i Janek Słomiński.

Na koniec konkursu pani mgr Jolanta Mańka i pan dyrektor mgr Krzysztof Lazaj – członkowie jury oraz Renata Klimek-Kowalska – wicedyrektor i nauczyciel języka francuskiego, a zarazem inicjatorka projektu, wręczyli bardzo atrakcyjne nagrody (tablety, słuchawki i smartwatche), ufundowane przez Wallonie-Bruxelles International.

Naszym partnerom, a zarazem sponsorom serdecznie dziękujemy!