Previous Next

Uczniowie ALO wraz ze studentami Politechniki Śląskiej biorą udział w projekcie "Go green, go digital". W ramach tego projektu zostały podjęte już dwie inicjatywy: - wyjazdy naukowe i powołania kół naukowych.

Do muzeum kopalni Ignacy pojechała klasa 3c a do Carbonarium w Jastrzębiu klasa 2a. Uczniowie zapoznali się z pracą kopalni oraz powstaniem węgla na Ziemi.

Previous Next

Zuzanna Kłak z klasy 1a wzięła udział w XXIX edycji ogólnopolskiego konkursu „Fizyka a Ekologia” im. prof. Mieczysława F. Pazdura.

W finale który odbył się 27 marca 2026r. w Centrum Nowych Technologii Politechniki Śląskiej zaprezentowała projekt opracowany pod opieką Pani Jadwigi Chwieduk na temat: "Zjawisko Seebecka jako alternatywna metoda pozyskiwania energii elektrycznej".

Miło nam poinformować, że Zuzanna zdobyła III miejsce!!!
Gratulujemy osiągnięcia i życzymy dalszych sukcesów!

Previous Next

Uczniowie naszej szkoły mieli wyjątkową okazję spotkać się z przedstawicielem Campus France – panią Iwoną Gorczycą –Polus, koordynatorką Campus France w Polsce.

Podczas spotkania młodzież wzięła udział w szczegółowej prezentacji, dzięki której mogła lepiej poznać francuski system edukacji. Uczniowie dowiedzieli się, jak wygląda struktura studiów we Francji – od studiów licencjackich, przez magisterskie, aż po szkoły specjalistyczne i prestiżowe grandes écoles. Szczególną uwagę poświęcono różnorodnym możliwościom wyboru ścieżki kształcenia, dostosowanej do zainteresowań i planów zawodowych młodych ludzi.

W trakcie prezentacji omówiono również proces rekrutacji na uczelnie, wymagania formalne oraz dostępne kierunki studiów, zarówno w języku francuskim, jak i angielskim. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się, jakie kompetencje są cenione przez francuskie uczelnie oraz jak krok po kroku przygotować się do aplikacji.

Nie zabrakło także informacji o programach stypendialnych, kosztach życia oraz codziennym funkcjonowaniu studentów we Francji.

To było niezwykle inspirujące i wartościowe doświadczenie, które z pewnością pomoże naszym uczniom w świadomym planowaniu swojej przyszłości edukacyjnej. 🌍📚

 Campus France to francuska instytucja rządowa zajmująca się promocją szkolnictwa wyższego we Francji na świecie oraz wspieraniem studentów zagranicznych, którzy chcą tam studiować. 🎓

Jej główne zadania to: informowanie o możliwościach studiowania we Francji (kierunki, uczelnie, system edukacji); pomoc w wyborze odpowiedniej ścieżki kształcenia; wsparcie w procesie aplikacji na studia; udzielanie informacji o stypendiach i finansowaniu nauki; przygotowanie studentów do wyjazdu i życia we Francji.

Więcej informacji na stronie:

www.pologne.campusfrance.org

Campus France to ważne źródło wiedzy i wsparcia dla wszystkich, którzy rozważają studia we Francji, dlatego zachęcamy uczniów do kontaktu i korzystania z możliwości wsparcia.

 

🇫🇷 Dziękujemy Campus France za wizytę i liczymy na kolejne spotkania!