Previous Next

Connect t@ the Life - part 3

W sobotę 9 listopada 2024 r. rozpoczęła się trzecia część naszej przygody w ramach projektu Erasmus Plus Connect T@ The Life.  Po interesujących, wypełnionych działaniami projektowymi dniach, spędzonymi w Polsce i Hiszpanii, nadeszła kolej na Turcję. Pierwszy i drugi dzień spędziliśmy w Stambule - magicznym mieście na styku dwóch kontynentów, stanowiącym centrum kulturowe Turcji. Zobaczyliśmy wiele niesamowitych miejsc m.in. Błękitny Meczet, Hagia Sophia, Grand Bazaar, Pałac Topkapi, Meczet Sulejmana z widokiem na Bosfor. Pełni wrażeń w niedzielny wieczór pojechaliśmy do Eskişehir, aby spotkać się z naszymi, poznanymi w czerwcu, przyjaciółmi. Zostaliśmy ciepło i radośnie przyjęci przez tureckich gospodarzy i rozpoczęliśmy kolejny rozdział: skauting.... Mimo tego iż Szkoły tureckie miały w czasie naszego pobytu wakacje, poznaliśmy naszą szkołę partnerską i dyrektora. Ale po zwiedzeniu miasta powędrowaliśmy na łono natury, zaszyliśmy się w lesie i już bez telefonów, poznawaliśmy tajniki harcerstwa „po turecku”  Tydzień projektu  Erasmus Plus Connect T@ The Life wypełniony był zajęciami, których celem było uświadomienie nam, jak niebezpieczne jest uzależnienie od technologii cyfrowych, a tematem przewodnim spotkania w Turcji był skauting jako ciekawy sposób spędzania czasu z dala od smartfonów i komputerów.

Poniedziałek rozpoczął się od spotkania wszystkich uczestników projektu Connect t@ the Life w szkole Eskişehir Anadolu Lisesi. Powitał nas dyrektor szkoły Mustafa Bahadir Arslan oraz koordynatorki projetu: Pinar Sari, Demet Curul, Ayse Urkel Boz i Yasemin Atmaca. Zwiedziliśmy nowoczesny budynek szkoły, zobaczyliśmy pracownie i sale, w których odbywają się kółka i zajęcia pozaszkolne. Uczniowie z Polski, Hiszpanii i Turcji pracowali w grupach, tworząc komiks na temat uzależnień od nowych technologii. Wysłuchaliśmy również ciekawego wykładu poświęconego uzależnieniom cyfrowym, który wygłosił profesor Mehmet Ersoy z Eskisehir Osmangazi University.

Poza zajęciami w szkole mieliśmy również okazję zwiedzić najpiękniejsze miejsca miasta Eskişehir m.in.: Sazova Park, Centre of the Turkish World oraz Odunpazarı Old Town. W niedawno powstałym Museums district, każdy mógł zwiedzić wybrane przez siebie muzea. Udało nam się zobaczyć m.in.: OMM (Odunpazari Modern Museum), Contemporary Glass Work Museum i Hammam Museum. Byliśmy pod wrażeniem bogactwa i różnorodności eksponatów.

Bezcennym doświadczeniem był pobyt w tureckich domach i spędzanie czasu z tureckimi rodzinami goszczącymi. W ten sposób najlepiej mogliśmy poznać życie codzienne w Turcji, tureckie tradycje i zwyczaje, kuchnię, język oraz doświadczyć  niesamowitej gościnności i serdeczności gospodarzy. Doskonaliliśmy też znajomość języka angielskiego, a rozmowom nie było końca. Ponieważ tematem przewodnim tureckiej części projektu Connect t@ the Life był skauting jako sposób na przezwyciężenie uzależnienia od nowoczesnych technologii, dlatego też w środę udaliśmy się do Frig Valley Santral Park Natural Life Centre i rozpoczęliśmy naszą skautingową przygodę od uroczystej ceremonii otwarcia obozu. Przez kolejne trzy dni nabyliśmy wiele cennych umiejętności i spędzaliśmy czas na wspólnym śpiewie, zabawach i konkursach. Pracowaliśmy też metodą stacji, na których uczyliśmy się wiązać węzły, rozpalać ognisko i rozkładać namioty. Za opanowanie każdej z tych sprawności otrzymywaliśmy punkty. Po rywalizacji pracowaliśmy w grupach międzynarodowych, tworząc wspólnie rysunki na temat niebezpieczeństw jakie niosą uzależniania od technologii cyfrowych. Niektórzy wykazali się niezwykłymi, wcześniej nieujawnionymi talentami. Najciekawszym momentem było przygotowanie pantomimy na temat pokoju na świecie. Każdy dzień obozu był pełen pozytywnej energii i niezapomnianych wrażeń.

Wszystko co dobre zbyt szybko się kończy! Piątek był dniem podsumowań i podziękowań za gościnne przyjęcie w Turcji wszystkich uczestników projektu Erasmus Plus Connect T@ The Life. Uroczysta ceremonia zamknięcia obozu skautowego przebiegła w niezwykle ciepłej atmosferze. Polscy uczniowie okazali się najlepsi z najlepszych i zebrali najwyższą liczbę punktów w konkursie stacji. Drużyna z Hiszpanii została z kolei wyróżniona za utrzymanie wzorowego porządku oraz serdeczność i gotowość do pomocy. Jedna z koleżanek deklarowała, ze chętnie zostałaby na obozie na dłużej. Wszyscy uczniowie i nauczyciele otrzymali wspaniałe certyfikaty uczestnictwa w projekcie Connect t@ the Life.

Dziękujemy koordynatorkom projektu Pinar Sari, Demet Curul, Ayse Urkel Boz i Yasemin Atmaca za perfekcyjną organizację oraz serdeczność i gościnność. Dziękujemy uczniom i rodzinom z Turcji za ciepłe przyjęcie naszych uczniów w swoich domach, za troskę i opiekę. Wszyscy zdobyliśmy nowe, ciekawe doświadczenia, nabyliśmy nowe umiejętności i nawiązaliśmy przyjaźnie na całe życie. Zapomnieliśmy też o telefonach i zdaliśmy sobie sprawę z czyhających na nas niebezpieczeństw w sieci. Dziękując naszym tureckim gospodarzom i hiszpańskim partnerom nie mówiliśmy "Żegnajcie!" lecz "Do zobaczenia!", ponieważ planujemy dalszą współpracę.

Previous Next

Erasmus+ - mobilność do Hiszpanii w ramach projektu "Connect t@ the Life"

"Quien no ha visto Granada, no ha visto nada" Jak mówi znane hiszpańskie powiedzenie: "Kto nie widział Grenady, ten nie widział nic". Mogliśmy wybrać się do tego pięknego miasta dzięki udziałowi w projekcie Erasmus Plus "Connect t@ the Life". W niedzielę 6 października rozpoczęła się nasza  hiszpańska przygoda!  Pełni entuzjazmu jechaliśmy w celu realizacji kolejnych celów projektu, w kierunku miasta, które łączy bogatą historię z nowoczesnym stylem życia.  Zostaliśmy ciepło przyjęci przez naszych hiszpańskich gospodarzy, a pobyt zaowocował udziałem w interesujących warsztatach związanych z przeciwdziałaniu uzależnieniu od smartfona, mnóstwem spotkań, odkrywania kultury i niezapomnianych, interkulturowych wrażeń!  Pięć dni wypełnione było zajęciami, których celem było uświadomienie nam, jak niebezpieczne jest uzależnienie od technologii cyfrowych oraz zachęcenie do podejmowania aktywności w realnym świecie, z dala od smartfonów i komputerów. Rozpoczęliśmy od prezentacji na temat szkół i krajów uczestników projektu, podziwialiśmy żywiołowy pokaz tańca sevillana w wykonaniu uczennic hiszpańskiej szkoły , uczyliśmy się też nawzajem naszych tańców narodowych. Ważnym punktem programu był ciekawy projekt - tworzyliśmy własną firmę, projektowaliśmy jej logo, reklamę i produkty i oczywiście doskonaliliśmy znajomość języków obcych! Następnie musieliśmy zaprezentować firmę w sposób atrakcyjny dla przyszłych inwestorów. Zapoznaliśmy się również z treścią książki "The Colour Monster", która porusza ważny temat ludzkich emocji. Udział w grach pomagających zwiększyć naszą świadomość na temat zdrowia psychicznego oraz uzależnienia cyfrowego. Podsumowaniem naszych wielojęzycznych wspólnych rozważań były przygotowane przez nas w grupach krótkie przedstawienia na temat różnych aspektów wpływu technologii na młodzież.

Ciekawym sposobem spędzenia naszego czasu był udział w emocjonującej grze zespołowej na boisku szkolnym. Wysłuchaliśmy poruszającej historii Any, która po wielu smutnych przeżyciach, chorobie i walce z przeciwnościami losu założyła Stowarzyszenia „Calor y Café”. Znalazła nowy cel w życiu i  poświęciła je pomocy bezdomnym.

Poza zajęciami w szkole mieliśmy również okazję poznać najpiękniejsze miejsca Grenady i podziwiać skarby architektury miasta. Zobaczyliśmy m.in. Katedrę i Kaplicę Królewską, Abadia del Sacromonte oraz zachwycające ogrody Alhambry. Odwiedziliśmy Monasterio de la Cartuja, gdzie podziwialiśmy jego barokowe wnętrza, a także Monasterio de San Jeronimo, którego historię odkryliśmy dzięki serii obrazów autorstwa Juana Sáncheza Cotána. Niespodzianką był dla nas wieczór spędzony z przepięknym, emocjonalnym pokazem flamenco, który obserwowaliśmy, doceniając ogromny talent artystów.

Projekt Erasmus Plus "Connect t@ the Life" zapewnił również bogaty program dla nauczycieli, którzy mieli okazję zaobserwować zajęcia, zwiedzili klasopracownie w szkole goszczącej Centro Concertado Juan XXIII Cartuja w Granadzie oraz wymienili się doświadczeniami z nauczycielami z Hiszpanii i Turcji z zaprzyjaźnionej szkoły Eskişehir Anadolu Lisesi. Dzięki Grupo Agifodent, koordynatororowi naszego projektu nauczyciele brali udział w konstruktywnych rozmowach i mieli okazję do ciągłej wymiany doświadczeń  11 października, w piątek, pożegnaliśmy się z rodzinami goszczącymi, kończąc naszą wspólną przygodę w ramach projektu Erasmus Plus "Connect t@ the Life". Tego dnia odbyła się uroczysta ceremonia, podczas której wręczono dyplomy uczestnictwa w projekcie. Był to moment podsumowania  doświadczeń, refleksji nad zdobytymi umiejętnościami oraz podziękowania za gościnność i niezapomniane wspomnienia. Już niedługo dalszy ciąg naszego projektu „Connect t@ the Life"  i kolejna mobilność zagraniczna, tym razem czeka nas podróż do Turcji, do Eskişehir.

INFORMACJA O PROJEKCIE

  1. Projekt „Connect T@ The Life” (C@LL) realizowany jest przez Akademickie Liceum Ogólnokształcące Politechniki Śląskiej w Rybniku w terminie od 1.10.2023 r. do 30.09.2025 r. i jest współfinansowany przez UE w ramach programu Erasmus+ (http://www.erasmusplus.org.pl)
  2. Projekt C@LL poświęcony jest problemowi uzależnienia cyfrowego młodzieży. Ma na celu wyjaśnienie przyczyn i zastanowienie się, jak wpływa ono na uczniów i w jaki sposób możemy sobie z nim poradzić. We współpracy z partnerami zagranicznymi wymienimy się doświadczeniami na szczeblu europejskim i zaproponujemy uczniom naszych szkół alternatywne sposoby spędzania wolnego czasu. Nasi podopieczni poznają zróżnicowane dziedzictwo kulturowe Europy, doświadczą wielojęzycznej przygody, przebywając w rodzinach za granicą, będą rozwijać kompetencje osobiste i społeczne, doskonaląc jednocześnie znajomość języka angielskiego. W naszych działaniach będziemy postępować w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju.
  3. Projekt skierowany jest do uczniów klas trzecich i drugich ALO w Rybniku.
  4. Koordynatorami projektu są: pani Renata Klimek-Kowalska, pani Adelajda Patyk i pan Łukasz Szatanek.
  5. W projekcie biorą udział: szkoła z Turcji i organizacja edukacyjna z Hiszpanii. Przewidujemy dwa jednotygodniowe wyjazdy na mobilności do krajów partnerskich oraz przyjęcie uczennic/uczniów z zagranicy w Rybniku.
  6. W projekcie weźmie udział 10 uczniów z każdej instytucji partnerskiej w 3 wymianach: w Turcji, Polsce i Hiszpanii. Terminy wyjazdów są uzgadniane z partnerami.
  7. W wyjazdach uczestniczyć będą koordynatorzy projektu i opiekun mobilności.
  8. Uczeń biorący udział w projekcie nie ponosi kosztów finansowych w związku z jego realizacją za granicą. W ramach pozyskanych środków finansowych Erasmus+ szkoła zapewnia uczniom biorącym udział w mobilnościach: przejazd, wyżywienie, zakwaterowanie w domach uczniów z organizacji partnerskich i ubezpieczenie.

STRONA PROJEKTU: www.alorybnik.polsl.pl/call

Szczegóły w załącznikach.

Załączniki:
Pobierz plik (Regulamin rekrutacji.pdf)Regulamin rekrutacji.pdf[ ]769 kB
Pobierz plik (Załącznik nr 1.pdf)Załącznik nr 1.pdf[ ]432 kB
Pobierz plik (Załącznik nr 2.pdf)Załącznik nr 2.pdf[ ]356 kB