Uprzejmie informujemy, że sekretariat ALO w okresie świątecznym będzie czynny w następujących dniach i godzinach:
22 i 23 grudnia 2025 - 8.30-13.30
29 - 31 grudnia 2025 - 8.30-13.30
2 stycznia 2026 - 8.30-13.30
5 stycznia 2026 - 8.30-13.30
Uprzejmie informujemy, że sekretariat ALO w okresie świątecznym będzie czynny w następujących dniach i godzinach:
22 i 23 grudnia 2025 - 8.30-13.30
29 - 31 grudnia 2025 - 8.30-13.30
2 stycznia 2026 - 8.30-13.30
5 stycznia 2026 - 8.30-13.30
Uprzejmie informujemy, że sekretariat ALO w okresie ferii zimowych (16-27.02.2026) będzie czynny w godzinach od 9.00 do 14.00
W dniach 9–10 grudnia 2025 roku Akademickie Liceum Ogólnokształcące Politechniki Śląskiej miało zaszczyt gościć panią Dyrektor dr Lucię Girolamo oraz panie Giovannę Sperę i Cinzię Zito z Liceo Scientifico Statale Galileo Galilei Potenza, w Potenzy, we Włoszech. Pobyt odbył się w ramach wizyty przygotowawczej, której celem było poznanie szkół, omówienie priorytetów współpracy oraz ustalenie programu i terminów mobilności uczniów Liceo Scientifico „Galileo Galilei” z Potenzy i uczniów ALO. Tym samym rozpoczynamy drugi rok realizacji projektu Akredytacji Erasmusa+.
Włoskie nauczycielki aktywnie uczestniczyły przygotowanych i prowadzonych przez naszych nauczycieli zajęciach z historii sztuki i w warsztatach chemicznych. Po szkolnych korytarzach i zakamarkach oprowadzili je – jak zawsze niezawodni – nasi uczniowie, którzy z entuzjazmem zaprezentowali codzienne życie szkoły. Mogli oni też posłuchać języka włoskiego i dowiedzieć się więcej o nowej szkole partnerskiej z regionu Basilicata.
Pierwsze mobilności planujemy już na wiosnę. W najbliższych tygodniach skoncentrujemy się na doprecyzowaniu celów oraz opracowaniu szczegółowych działań, które staną się fundamentem dalszej współpracy. Z radością rozpoczynamy nowy, międzynarodowy rozdział we współpracy ze szkołą we Włoszech.
Projekt Erasmus+ ALO RYBNIK-Erasmus+ Akredytacja ciąg dalszy - "Les ponts entre les cultures” – francuscy licealiści w Rybniku
W dniach 8–12 grudnia 2025 r. licealiści z Mamers, z Kraju Loary, we Francji, przyjechali z rewizytą do naszego ALO, w ramach Akredytacji ERASMUS+. Nasi goście mieszkali u rodzin polskich uczniów, dzięki czemu mogli doświadczyć codziennego życia, kultury i prawdziwej polskiej gościnności. Program pobytu był bardzo bogaty: obserwacja lekcji, warsztaty chemiczne, zajęcia artystyczne z kolażu w oparciu o zabytki Krakowa, programowanie i warsztaty z wykorzystaniem drukarki 3D. Dodatkowo uczniowie mogli zwiedzić Rybnik, wziąć udział w rozgrywkach sportowych i spotkaniach integracyjnych. Szczególnym punktem programu był piątek, 12.12.2025 r., spędzony w Centrum Aktywności Studenckiej Politechniki Śląskiej-CAS. Niezwykle ciepło przyjęła nas Pani Dyrektor dr inż. Agata Guzik-Kopyto, zaś pani mgr Agnieszka Frycz – przedstawiła ciekawy wykład na temat : Street Art in NYC – Why It Matters and will AI be able to replace a Human Artist. Pan mgr Jacek Pradela – opowiedział nam, w angażujący sposób, o plastyczności mózgu, prowadząc zajęcia: Age, Brain Plasticity and Neuroimaging Techniques. Popołudnia upływały na zajęciach zaplanowanych przez uczniów i ich rodziców: lodowisko, kręgle i długie nocne rozmowy, które najlepiej budują mosty między kulturami. Wisienką na torcie był International Event, podczas którego mogliśmy degustować pyszne polskie i francuskie dania przygotowane z międzynarodowych zespołach, a zabawa trwała do późna. Przed uczniami z Francji jeszcze było zwiedzanie Krakowa, które będzie ciekawej zwieńczeniem wizyty w Polsce.
Serdecznie dziękujemy wszystkim organizatorom, wykładowcom, nauczycielom, rodzinom goszczącym oraz uczniom za zaangażowanie, otwartość i stworzenie wyjątkowej atmosfery tego międzynarodowego spotkania. To był czas prawdziwej wymiany, pracy, inspiracji i przyjaźni. Mamy nadzieję, że będziecie kontynuować Waszą przygodę w przyszłości!
🇫🇷 Projet Erasmus+ - La suite « Les ponts entre les cultures » – Des lycéens français à Rybnik
Du 8 au 12 décembre 2025, l'ALO (Lycée académique de l’Université de Technologie de Silésie) de Rybnik a accueilli les lycéens français de Mamers du Pays de la Loire, venus pour une visite de retour dans le cadre du projet de l’Accréditation ERASMUS+
Nos invités ont séjourné chez les familles des élèves polonais, ce qui leur a permis de faire l'expérience de la vie quotidienne, de la culture et de la véritable hospitalité polonaise. Le programme du séjour était très riche : observation de cours, ateliers de chimie, activités artistiques de collage basées sur les monuments de Cracovie, programmation et ateliers utilisant l'imprimante 3D. De plus, les élèves ont pu visiter Rybnik, participer à des jeux sportifs et à des rencontres d'intégration. Le point culminant du programme a été le vendredi 12 décembre 2025, passé au Centre de Créativité Étudiante de l'Université de Technologie de Silésie. Nous avons été accueillis très chaleureusement par Mme la Directrice Dr. Ing. Agata Guzik-Kopyto, tandis que Mme Agnieszka Frycz, M.A., a présenté une ntéressante conférence i sur le thème : Street Art in NYC – Why It Matters and will AI be able to replace a Human Artist. M. Jacek Pradela, M.A., nous a parlé de manière captivante de la plasticité du cerveau, animant l'atelier : Age, Brain Plasticity and Neuroimaging Techniques.
Les après-midi étaient consacrés aux activités planifiées par les élèves et leurs parents : patinoire, bowling et longues conversations nocturnes qui sont le meilleur moyen de construire des ponts entre les cultures. « La cerise sur le gâteau » a été l'événement international, au cours duquel nous avons pu déguster de délicieux plats polonais et français préparés par des équipes internationales, et la fête a duré jusqu'à tard. Une visite de Cracovie attendait encore les élèves français, ce qui constituait un couronnement intéressant de leur séjour en Pologne.
Nous remercions sincèrement tous les organisateurs, conférenciers, enseignants, familles d'accueil et élèves pour leur engagement, leur ouverture et la création de l'atmosphère exceptionnelle de cette rencontre internationale. Ce fut un temps de véritable échange, de travail, d'inspiration et d'amitié.
Nous espérons que vous continuerez votre aventure dans l'avenir !