Previous Next

Początek marca stał się dla nas, po raz kolejny, oknem na świat. Wzięliśmy udział w międzynarodowym spotkaniu w ramach projektu Erasmus+ LANSEN, wyruszając do  szkoły partnerskiej,  IES Alquerias https://web.murciaeduca.es/30004929/ organizatora naszej mobilności w Hiszpanii. 

Przez tydzień Murcja stała się domem dla uczniów z pięciu krajów: Hiszpanii, francuskiej wyspy Réunion, Portugalii, Niemiec i Polski. Od poniedziałku towarzyszyła nam niezwykła atmosfera – rodziny goszczące przyjęły nas serdecznie, a bariery językowe zniknęły niemal natychmiast. Lekcje z hiszpańskimi kolegami przeplatały się z warsztatami poświęconymi zmysłowi słuchu: „Music for learning”, gdzie udowodniliśmy, że rytm i dźwięk są potężnymi sprzymierzeńcami w nauce języków obcych. Nie zabrakło też akcentów oficjalnych – zostaliśmy ciepło przyjęci przez władze Murcji w zabytkowym Ratuszu. Zwiedzaliśmy architektoniczne perełki, Katedrę i Casino de Murcia.  W Cartagenie obowiązkowym punktem programu był Teatr Rzymski, a po południu czekał nas rejs łodzią: w ramach części projektu: „The sound of the sea”. Refleksja nad środowiskiem nad brzegiem Mar Menor, pozwoliła nam zwrócić uwagę na kruchość otaczającej nas przyrody. Warsztaty poświęcone „Małemu Księciu” skupiły uwagę na klasyce literatury, postrzeganej przez pryzmat słuchu i interpretacji. Podczas zajęć „Visual Routes” pracowaliśmy z obrazem. Finałowy piątek był prawdziwym pokazem kreatywności – od dubbingu, przez wywiady, aż po stacje dydaktyczne. Wróciliśmy do Polski bogatsi o nowe umiejętności i wiedzę.  A to co najcenniejsze, nie mieści się w walizkach: wspomnienia wspólnych rozmów, smaki południa Hiszpanii i poznanie drugiego człowieka.

Projekt Erasmus+ LANSEN po raz kolejny otworzył przed nami nowe horyzonty, nauczył pracy w międzynarodowym zespole i pokazał, jak wiele nas łączy, mimo różnych języków i kultur. Dziękujemy partnerom projektu, naszym nauczycielom oraz organizatorom ze szkoły w Alquerías za możliwość udziału w tej niezwykłej przygodzie. Hasta luego, España! 🌍❤️

Previous Next

Klasa 3a naszego liceum miała okazję poszerzyć swoją wiedzę z kolejnej dziedziny. Uczestniczyliśmy w zajęciach edukacji prawnej w Sądzie Rejonowym w Rybniku, gdzie zobaczyliśmy pokój przesłuchań, wzięliśmy udział w symulacji rozprawy sądowej, a przede wszystkim zaznajomiliśmy się z zasadami działania systemu sądownictwa w Polsce. Bardzo dziękujemy pracownikom sądu za przybliżenie nam funkcjonowania tego miejsca oraz za miłą pamiątkę - misia adwokata :)

Previous Next

W środę 4 lutego klasa 3a wzięła udział w koncercie edukacyjnym w NOSPR w Katowicach. Dzięki muzyce dwóch hiszpańskich kompozytorów: Geronimo Gimeneza oraz Manuela da Falli przenieśliśmy się do słonecznej Hiszpanii. Wysłuchaliśmy żywiołowego Intermedio z El baile de Louis Alonso oraz inspirowanego flamenco El amor brujo w mistrzowskim wykonaniu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Ogromne wrażenie wywarło na nas również pełne energii prowadzenie orkiestry przez hiszpańską dyrygentkę Irene Delgado-Jimenez. Po pełnym wrażeń koncercie, dokonaliśmy jeszcze analizy architektonicznej budynku NOSPR (jak na klasę architektoniczną przystało😊)