Previous Next

Relacja z wizyty uczniów i nauczycieli z Palermo - projekt G.R.O.W.T.H. ALO Erasmus+ AKREDYATCJA

W dniach 23–28 marca 2026 r. nasze Akademickie Liceum Ogólnokształcące Politechniki Śląskiej w Rybniku, gościło uczniów oraz nauczycieli z Istituto Magistrale Statale „Camillo Finocchiaro Aprile, ze szkoły partnerskiej w Palermo, na Sycylii. Wizyta odbyła się w ramach opracowanego wspólnie projektu G.R.O.W.T.H. (Erasmus+ Akredytacja).

Poszczególne działania projektowe będziemy kontynuować podczas mobilności uczniów i nauczycieli ALO oraz na platformie eTwinning. Zwieńczeniem projektu będzie mobilność naszych uczniów i nauczycieli w Palermo, w kwietniu 2026 roku.

Czym jest projekt G.R.O.W.T.H.?

To inicjatywa skupiona na kształtowaniu kompetencji przyszłości, a nazwa projektu odnosi się do jego głównych filarów:

  • G (Global Readiness): Gotowość do działania w środowisku międzynarodowym.
  • R (Resilience): Budowanie odporności psychicznej.
  • O (Outreach): Tworzenie wspólnych, interkulturowych projektów.
  • W (Wellness): Dbałość o zdrowie i cyfrową równowagę.
  • T (Tech-Skills): Rozwijanie umiejętności technologicznych, w tym pracy z AI.
  • H (Hero-Mindset): Kształtowanie mentalności lidera.

Zwycięskie logo zaprojektowała Paulina Grześ, której serdecznie gratulujemy!

Najważniejsze punkty wizyty:

  • Integracja i kultura: gry integracyjne, wspólne odkrywanie Krakowa i Rybnika (z wykorzystaniem gry terenowej „Stavanger hunt”.)
  • Aktywny wypoczynek w Beskidach, w Szczyrku, pod kierunkiem pani pedagog Barbary Jankowskiej, pod opieką pani Krystyny Hoły.
  • Warsztaty i nauka: zajęcia na Politechnice Śląskiej, realizowane dzięki życzliwości J.M. Rektora Politechniki Śląskiej oraz pani dyrektor Agaty Guzik-Kopyto w Centrum Aktywności Studenckiej. Poprowadził je jak zwykle w atrakcyjny sposób, pan mgr Jacek Pradela - wykładowcą w Katedrze Lingwistyki Stosowanej na Wydziale Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej.
  • Projekty liderów w ramach których uczniowie: Marceli Świerczek, Damian Karwat i Michał Zahorski, mogli przedstawić rezultaty projektu Erasmus+ LANSEN.
  • Sesje plakatowe, podczas których uczniowie tworzyli plakaty o radzeniu sobie ze stresem z wykorzystaniem sztucznej inteligencji.
  • European Cultures Crossroads - zajęcia kulturowo-językowe (polski, francuski, angielski i włoski) przygotowane i prowadzone przez panią Barbarę Klimek.
  • Warsztaty literacko-artystyczne przygotowane przez panią mgr Jolantę Mańkę, a poprowadzone przez uczennice z klasy 2a. Mówiliśmy o wspólnych europejskich korzeniach, poznawaniu historii, literatury i sztuki.
  • Warsztaty kreatywności artystycznej - przedstawienie polskich tradycji wielkanocnych, malowanie pisanek, opracowane przez panią dr Beatę Wojewodę.

Uczestnikom mobilności towarzyszyła pani mgr Krystyna Hoła, a nad całością przedsięwzięcia czuwały panie dr Ewa Figas i mgr Renata Klimek-Kowalska.

Dzień 1: Integracja w królewskim Krakowie Pierwszy dzień upłynął pod znakiem powitania gości z Włoch i integracji w Krakowie. Uczniowie wzięli udział w grach nad Wisłą, podziwiali Rynek Główny z Wieży Ratuszowej oraz poznawali legendy miasta podczas gry terenowej na Plantach. Nie zabrakło też akcentów kulturowych – zwiedzania Wawelu oraz degustacji krakowskich obwarzanków.

Dzień 2: Szkoła, Rybnik i strażackie tradycje Wtorek pozwolił gościom poznać codzienność w ALO. Włoscy uczniowie uczestniczyli w lekcjach językowych (francuskiego, włoskiego i angielskiego) oraz wzięli udział w "The Great Rybnik Scavenger Hunt" – autorskiej grze terenowej przygotowanej przez naszego ucznia, Bartka Steca. Wieczór spędzony w OSP Gaszowice, pozwolił na przypomnienie sobie zasad udzielania  pierwszej pomocy. Zakończyliśmy wspólną nauką tańców narodowych.

Dzień 3: Aktywność w sercu Beskidów Środa była dniem poświęconym na Wellness i kontakt z naturą. Po wizycie w „Chacie Wuja Toma” uczniowie korzystali ze ścieżek sensorycznych i aktywności na świeżym powietrzu w Beskidach, w Szczyrku. Grill i BBQ przy ognisku pozwoliło na oswajanie stresu i zacieśnianie więzów. Dzień zwieńczyła wspólna kolacja w Rybniku, podczas której serwowano tradycyjne polskie pierogi.

Dzień 4: Nauka na Politechnice Śląskiej Czwartek skupiliśmy na filarze Coop-Skills. Uczniowie wzięli udział w warsztatach: „Grow Your Language” opracowanych w ramach projektu Erasmus+ podczas których, skupiali się na rozwijaniu kompetencji językowych, kreatywności i odporności psychicznej. Sesja łączyła poszerzanie słownictwa, gry słowne i myślenie krytyczne poprzez angażujące ćwiczenia, takie jak drabinki słowne, anagramy, łamigłówki z ukrytymi słowami, antonimy i przysłowia. Uczestnicy zgłębiali również komunikację poprzez tematy kulturowe, w tym relacje międzyludzkie, stereotypy narodowe, humor oraz zadania dyskusyjne promujące refleksję i świadomość międzykulturową. Warsztaty zachęcały do współpracy, zabawowego rozwiązywania problemów oraz sensownego używania języka, jednocześnie podkreślając, w jaki sposób zaangażowanie poznawcze, kreatywność i odporność psychiczna wspierają skuteczną naukę języków.

Z kolei nauczyciele z Włoch zaprezentowali kulturę i tradycje kulinarne Palermo, przygotowując grunt pod dalszą współpracę.

Dzień 5: Warsztaty AI i wielki finał Ostatni dzień zajęć w szkole obfitował w różnorodne warsztaty: od tradycji wielkanocnych (malowanie pisanek), po historię związków Mickiewicza, Słowackiego i królowej Bony z Włochami. Kluczowym elementem było utworzenie przy pomocy sztucznej inteligencji plakatów dotyczących radzenia sobie ze stresem. Wizytę zakończyło uroczyste wręczenie certyfikatów przez Dyrektora ALO pana Krzysztofa Lazaja. Wieczorem poszliśmy na “pożegnalne” kręgle.

Dzień 6: Pożegnanie Sobota była czasem podsumowań, planowania przyszłych działań online oraz pożegnań z włoskimi partnerami.

Projekt pokazał, że dzięki inicjatywie G.R.O.W.T.H. nasi uczniowie stają się aktywniejsi,  otwarci na innych, gotowi na wyzwania przyszłości, a wiedzę zdobywają biorąc udział w działaniach projektowych.

Tydzień pełen wyzwań zakończyło uroczyste wręczenie certyfikatów uczestnictwa przez Dyrektora ALO, pana Krzysztofa Lazaja. Koordynatorkami projektu są Guiseppina Monteleone oraz Renata Klimek-Kowalska.