Visegrad Fund

15 lutego 2024 rozpoczęliśmy projekt FIT HERE, HEALTHY THERE, LET’S DO IT TOGETHER! I czas start! Poprzez realizację projektu chcemy nawiązać współpracę transgraniczną pomiędzy dwiema szkołami: ALO i  Gimnazjum Ogólnokształcącym im. Treforta Ágostona w Budapeszcie (https://www.trefort.elte.hu/trefort-gyakorloiskola-alapitvany/). Naszym celem jest zachęcenie uczniów do prowadzenia zdrowego i aktywnego trybu życia oraz stworzenie możliwości zwiększenia ich zaangażowania w sport w domu, w szkole i w mieście. Będziemy wdrażać zachowania proekologiczne dostosowujące zasady 5R (odrzuć, zredukuj, użyj ponownie i poddaj recyklingowi).

Jesteśmy bardzo wdzięczni Funduszowi Wyszehradzkiemu za grant, dzięki któremu otworzymy kolejny rozdział współpracy międzynarodowej Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Śląskiej w Rybniku. W projekcie uczestniczą uczniowie klas III i II.

Koordynatorami projektu są panie Renata Klimek-Kowalska i Adelajda Patyk oraz pan Antoni Adamczyk.

Miło nam poinformować, że w Wojewódzkim Konkursie Literackim „Eko-list do postaci mitologicznej”, w  którym wzięło udział 90 uczniów z 47 szkół z województwa śląskiego, uczennica klasy 1c – Milena Kania, zajęła II miejsce.

Zadanie konkursowe polegało na napisaniu listu do bohatera literackiego (postaci mitologicznej) o tematyce ekologicznej, motywującego do pozytywnych zmian, służących społeczeństwu.

Konkurs został objęty honorowym patronatem przez Dyrektora Delegatury Kuratorium Oświaty w Sosnowcu Mirosławę Kolwas-Soczyńską, Prezydenta Miasta Sosnowca Arkadiusza Chęcińskiego, Akademię „Humanitas” w Sosnowcu, Miejską Bibliotekę Publiczną im. G. Daniłowskiego w Sosnowcu oraz patronatem medialnym przez Telewizję TVS, „Kurier Miejski” Czasopismo Samorządowe Sosnowca. 

Uroczysta gala, podczas której zostaną wręczone nagrody laureatom i wyróżnionym, odbędzie się 15.03.2024 r. w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego  w Sosnowcu.

Milenie Gratulujemy sukcesu, życząc kolejnych.

Previous Next

W dniu 13.02.2024r   uczniowie klas pierwszych i drugich spotkali się z Panią A. Sellwood - nauczycielem, tłumaczem przysięgłym na rzecz sądu i policji. Pani Sellwood używa   języka  angielskiego jako ojczystego. W trakcie spotkanie uczniowie poznali różnice w funkcjonowaniu szkół angielskich i polskich. Omówione zostały zasady, wymagania, poziomy kształcenia oraz codzienne życie szkolne angielskiej młodzieży. Dzięki przekazanym  ciekawostkom uczniowie mieli okazje zanurzyć  się w języku obcym, przyswoić nowe słownictwo i gramatykę z kontekstu. Spotkanie prowadzone było wyłącznie w języku angielskim. 

Previous Next

Akademickie Liceum Ogólnokształcące Politechniki Śląskiej w Rybniku miało przyjemność gościć warsztaty z zakresu sztucznej inteligencji w robotyce zorganizowane w ramach Tygodnia Sztucznej Inteligencji, będącego częścią obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024. Organizatorem wydarzenia było Centrum Kształcenia Ustawicznego Politechniki Śląskiej, a prowadzącym dr inż. Maciej Sajkowski, pracownik Katedry Informatyki Przemysłowej i jednocześnie nauczyciel Informatyki i Programowania w Liceum.
Uczestnicy warsztatów mieli unikatową okazję zapoznać się z technologią sztucznych sieci neuronowych oraz praktycznym zastosowaniem w sterowaniu robotami. Dostęp do nowoczesnego sprzętu, w postaci robotów Jetracer i Jetbot, pozwolił na praktyczne eksplorowanie tematu oraz samodzielne programowanie ruchu tych urządzeń. To kolejny przykład współpracy naszego Liceum z Katedrą Informatyki Przemysłowej, który podkreśla naukowy charakter Szkoły.