Previous Next

Rozpoczęły się rybnickie juwenalia 2019! Dziś, punktualnie o 10.00 prezydent miasta, Pan Piotr Kuczera przekazał studentom klucze do bram miasta Rybnika. Uczniowie Akademickiego Liceum uczestniczyli w tej uroczyści, a następnie wspólnie ze studentami wzięli udział w sportowych rozgrywkach o puchar dziekana.

Previous Next

Już za tydzień - 7 maja, kolejne zajęcia z cyklu "Korki we wtorki", tym razem KRÓLOWA NAUK, czyli matematyka.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych uczniów klas ósmych SP i trzecich gimnazjum. Początek zajęć o 15.30, miejsce - Akademickie Liceum Ogólnokształcące, ul. Rudzka 13, Rybnik.

Zapisy - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub 32 429 57 39.

Previous Next

Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w gronie rodziny i wśród przyjaciół, wszystkim pracownikom, uczniom i ich rodzicom oraz sympatykom Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Śląskiej życzy dyrektor Krzysztof Lazaj

 

Previous Next

W środę, 10 kwietnia 2019 r., gościliśmy w murach ALO w Rybniku wykładowców z uniwersytetów w  Gwatemali, Hondurasie i Salwadorze, którzy przyjechali do Polski w ramach International Staff  Week, zorganizowanego przez Politechnikę Śląską.  W trakcie wirtualnej wyprawy do Ameryki Środkowej, zobaczyliśmy wakacyjne widoki z plażami położonymi nad Oceanem Atlantyckim i Oceanem Spokojnym, dowiedzieliśmy się skąd wzięło się 5 gwiazd na fladze Hondurasu i posłuchaliśmy tradycyjnej muzyki. Nathalie, Yvette i Ana  opowiedziały też o historii, mieszkańcach, podziale administracyjnym, językach i lokalnej kuchni. W pigułce przedstawiły kulturę swych krajów, mówiły o wulkanicznych wstrząsach, a nasza Maja zainteresowała się kulturą Majów. Podczas spotkania nie obyło się bez „pomocy naukowych” czyli np. banknotów z Gwatemali, których nazwa pochodzi od ptaka, znanego już z mitologii prekolumbijskiej, widniejącego na fladze i w herbie Gwatemali  czyli „quetzala”. Nazwa waluty Hondurasu nikogo nie zdziwiła, gdy zobaczyliśmy „colony”.

Po krótkiej sesji pytań i odpowiedzi po angielsku i hiszpańsku, zakończyliśmy nasze spotkanie lekcją tańca. Najodważniejsi dołączyli do Any,  która spontanicznie zareagowała na naszą prośbę i pokazała nam kilka figur z muzyką Sopa de Caracol  w tle. Tak właściwie, to słyszeliśmy ją już podczas spotkania z Danielem, zaprzyjaźnionym z naszym liceum, osiadłym w Rybniku, obywatelem Hondurasu.

Dzięki tego typu interkulturowym spotkaniom, otwieramy gościom drzwi, pozwalając im poznać bliżej nas i nasz kraj, a obcokrajowcy otwierają przed nami okna, które zachęcają do wyprawy w nieznane, poszerzają horyzonty i motywują do nauki różnych języków obcych. Mamy nadzieję, że w przyszłości zawitają do nas kolejni wykładowcy z ciekawych i egzotycznych krajów.