Previous Next

30 listopada 2018r. uczniowie Akademickiego Liceum uczestniczyli w zajęciach w Instytucie Fizyki w Centrum Naukowo-Dydaktycznym Politechniki Śląskiej. Program obejmował zwiedzanie pracowni datowania luminescencyjnego, zajęcia laboratoryjne w pracowniach studenckich gdzie każdy z nas miał możliwość wykonania ciekawych doświadczeń związanych z dźwiękiem, optyką, mechaniką i magnetyzmem. Zwiedziliśmy także wystawę "Autostrada dźwięku", dzięki której można odbyć wyprawę do magicznego świata akustyki. Zwiedzający mogli obejrzeć i dotknąć tego, o czym dotąd jedynie czytali w podręcznikach do fizyki. Dzięki widowiskowym eksperymentom na własne oczy, a przede wszystkim uszy, można przekonać się, jak niezwykłym zjawiskiem jest dźwięk.

Previous Next

14 i 21 listopada uczniowie Akademickiego Liceum wzięli udział w szkoleniu ICT „Rozwój kompetencji cyfrowych z Media 3.0”. Program, w ramach którego realizowano szkolenie skierowany jest do młodych ludzi wchodzących na rynek pracy, którzy chcą zwiększyć swoje umiejętności cyfrowe, mające coraz większy wpływ na sukces zawodowy w gwałtownie rozwijającej się e- gospodarce. Program realizowany jest w sześciu krajach Europy - w Polsce, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Hiszpanii, Włoszech oraz Francji i został objęty honorowym patronatem Ministerstwa Cyfryzacji oraz Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.

Szkolenie składało się z trzech modułów:

1)     Innowacje

Na warsztatach uczestnicy zapoznają się z metodą tworzenia innowacji nazywaną myśleniem projektowym i sprawdzą, jak można szybko wypróbować swój pomysł, by znaleźć jak najlepsze rozwiązanie. Myślenie projektowe jest podejściem, które zachęca do kreatywnego poszukiwania rozwiązań, także z wykorzystaniem technologii i które można wykorzystać nie tylko w życiu zawodowym;

2)    Obecność w sieci

Spotkanie przybliżyło uczestnikom narzędzia internetowe, dzięki którym zaistnieją online. Dowiedzieli się, co sprawia, że ludzie chętnie korzystają z niektórych serwisów, a inne omijają szerokim łukiem. Uczestnicy poznają  bezpłatne, łatwe w obsłudze narzędzia, które ułatwią im stworzenie wiarygodnego i przynoszącego korzyści miejsca w sieci - własnej wizytówki, bloga czy strony internetowej;

3)     Cyberbezpieczeństwo

To warsztat, podczas którego uczestnicy otrzymali praktyczne wskazówki, jak można bezpiecznie korzystać z urządzeń podłączonych do Internetu oraz dowiedzieli się, jakie pułapki zastawiają na użytkowników oszuści i co można zrobić, by ochronić siebie/swój biznes przed osobami wyłudzającymi dane personalne i przed złośliwym oprogramowaniem.

Program zrealizowała Fundacja Media 3.0 we współpracy z Facebook oraz Freeformers.

Previous Next

Tradycyjna Giełda Minerałów w Gliwicach odbędzie się w dniach 24-25 listopada w murach Politechniki Śląskiej na Wydziale Górnictwa i Geologii i związana jest z obchodami Barbóki. Jest miejscem spotkania kolekcjonerów, wystawców, hobbystów oraz sympatyków geologii i mineralogii. Na Giełdzie zaprezentuje się kilkudziesięciu wystawców, a wśród nich grupa poszukiwaczy minerałów i skamieniałości, którzy na swoich stoiskach posiadają okazy pochodzące z Polski oraz różnych stron świata, a nawet pozaziemskie skały - meteoryty.

WYKŁAD - "MAMUT W PIGułce"
przedstawi mgr Paweł Woźniak z Oddziału Górnośląskiego Państwowego Instytutu Geologicznego - 24 listopada, godz. 12:00 (aula 300)

KIERMASZ BIŻUTERII
Minerały, skamieniałości, wielobarwne kamienie szlachetne i ozdobne, stanowią również cenny surowiec pieczołowicie obrabiany przez rzemieślników i artystów oferujących podczas Giełdy bogaty asortyment biżuterii i wyrobów jubilerskich.

WYSTAWA DINOZAURÓW Z KRASIEJOWA!
Wystawę i stoisko specjalnie na tą okazję przygotuje Park Nauki i Rozrywki w Krasiejowie. Dla najmłodszych możliwość zabawy w paleontologa, gdzie w piaskownicy będzie można odkrywać szkielet tyranozaura.

MUZEUM GEOLOGII ZŁÓŻ
Podczas trwania Giełdy drzwi naszego Muzeum są otwarte!

Na Giełdę obowiązują bilety wstępu:
6 zł - normalny
4 zł - ulgowy (uczniowie, studenci, emeryci)
12 zł - rodzinny (rodzice + dzieci)