Zapraszamy do udziału w konkursie na miniartykuł popularnonaukowy "O NAUCE PO LUDZKU – miniatury ALO"

Konkurs jest organizowany przez ALO w Gliwicach i ALO w Rybniku pod patronatem Centrum Popularyzacji Nauki PŚ i Biblioteki Głównej PŚ i adresowany do uczniów ALO w Gliwicach i w Rybniku.

Celem konkursu jest promowanie zainteresowań i pasji naukowych oraz rozwijanie umiejętności jasnego wyrażania myśli i redagowania tekstu. Uczestnicy przygotowują prace w okresie od listopada do grudnia 2022 roku. Prace konkursowe należy nadsyłać do 20 grudnia 2022 roku. Rozstrzygnięcie nastąpi w styczniu 2023.

Organizator zastrzega sobie możliwość wydłużenia terminu trwania konkursu.

Szczegółowy regulamin w załączniku poniżej.

Załączniki:
Pobierz plik (konkurs_o_nauce_po_ludzku_ALO-2022.pdf)konkurs_o_nauce_po_ludzku_ALO-2022.pdf[ ]227 kB
Previous Next

W ramach projektu MARS, realizowanego w naszej szkole, odbył się dziś Dzień Hiszpański. Pierwsza jego część poświęcona była poznawaniu hiszpańskich smaków, czyli degustacji takich produktów, jak np. oliwa i oliwki, sery (queso manchego, queso de cabra), chorizo czy fuet. To jednak nie wszystko! Uczniowie czwartej i drugiej klasy serwowali przygotowane po mistrzowsku hiszpańskie dania, m.in. gazpacho, patatas bravas, churros con chocolate, leche frita, flan a nawet tortilla de patatas. Palce lizać!

W drugiej części zajęć czytaliśmy wirtualne książki stworzone przez maturzystów. Goya, Picasso, Dalí, ale także meksykańskie obchody Día de Muertos to niektóre tematy poruszane w książkach przygotowanych w narzędziu Book Creator.  Natomiast drugoklasiści przygotowali prezentacje o atrakcjach tyrustycznych Hiszpanii oraz quiz. Dziękujemy wszystkim uczniom za zaangażowanie!

Previous Next

17 listopada 2022 roku miała w naszej szkole miejsce kolejna odsłona projektu MARS – Mobilność Atutem w Rozwoju Szkoły czyli warsztaty fotograficzne dla młodzieży z klasy 2B. Poprowadziła je pani Marta Kołodziejczyk, studentka IV roku Wyższej Szkoły Technologii Informatycznych w Katowicach, kierunku grafika ze specjalnością projektowanie graficzne.  Przybliżyła nam historię fotografii, pokazała najczęściej popełniane błędy i zachęciła do podejścia do fotografowania „na poważnie”.  Podczas zajęć mogliśmy również poznać ciekawe aplikacje, pomagające w edycji i obróbce zdjęć na telefonie. Bo w XXI wieku wszyscy przecież jesteśmy artystami.

Projekt zaowocował tryptykiem martwej natury: obrazu całości, zbliżenia i detal. Niektórzy uczniowie mają naprawdę talent! Wszystkie nasze prace znalazły się na szkolnym Classroomie. 

Mamy nadzieję, na ciąg dalszy naszej fotograficznej przygody w kolejnym roku szkolnym.

Previous Next

Świat minerałów bywa bardzo kolorowy, zwłaszcza, jeśli minerały wykazują zdolność do luminescencji. Młodzież naszej Szkoły, działająca w Kole Geograficznym, pod okiem dr hab. inż. Magdaleny Kokowskiej-Pawłowskiej prof. PŚ odwiedziła Katedrę Geologii Stosowanej Politechniki Śląskiej, by zgłębiać wiedzę o fluorescencji i fosforescencji. Trzeba przyznać, że poszukiwania były owocne. 

A Wam jak podobają się zdjęcia, wykonane przez naszych uczniów?