Uczeń naszej szkoły, Piotr Rybarz zakwalifikował się do centralnego etapu Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Chemicznej dla Szkół Ponadpodstawowych organizowanej przez Wydział Chemii UJ i portal Edukator.pl.

Gratulujemy!

Previous Next

Uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w warsztatach kaligrafii prowadzonych przez Panią Weiwei, lektorkę języka chińskiego w Politechnice Śląskiej. Napisanie chińskiego znaku dobrego życzenia na Nowy Rok stało się pretekstem do nauki posługiwania się tuszem i pędzlem, ćwiczenia koncentracji i cierpliwości. Efekty były ciekawe...
Bardzo dziękujemy pani Iwonie Gałązce, wykładowcy języka angielskiego w Studium Języków Obcych, a zarazem koordynatorce Klasy Konfucjańskiej Politechniki Śląskiej i pani Agacie Nadolskiej z Działu Współpracy z Zagranicą, za możliwość zorganizowania warsztatów w rybnickim ALO. Mamy nadzieję, na dalszą ciekawą współpracę.

Previous Next

W czwartek 1 grudnia uczniowie ALO wysłuchali prelekcji na temat honorowego oddawania krwi. Prelekcja zorganizowana została przez @Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu a przeprowadził ją pan Andrzej Kinasiewicz, prezes Śląskiego Oddziału Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża.
Głównym celem spotkania było promowanie honorowego krwiodawstwa wśród uczniów i nauczycieli naszej szkoły oraz uświadomienie młodzieży, jak ważnym i bezcennym darem ratującym ludzkie życie jest krew. Dowiedzieliśmy się kto może zostać krwiodawcą, jak często można oddać krew oraz ile krwi można oddać jednorazowo.
Mamy nadzieję, że to ciekawe spotkanie zachęci naszych uczniów i nauczycieli do podzielenia się bezcennym darem krwi z potrzebującymi.
Previous Next

28 listopada 2022 w naszej szkole odbyło się seminarium podsumowujące projekt MARS (Mobilność Atutem w Rozwoju Szkoły), zorganizowane we współpracy z  Regionalnym Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli i Informacji Pedagogicznej „WOM” w Rybniku. Projekt realizowany był w latach 2020-2022 przez Akademickie Liceum Ogólnokształcące Politechniki Śląskiej w Rybniku, w ramach programu Erasmus+.

W trakcie seminarium staraliśmy się odpowiedzieć na pytanie: „ TIK, ICT, CLIL, Mindfulness, Europass? Jak sobie z tym poradzić?” Przybliżyliśmy też uczestnikom działania podjęte przez naszą kadrę w ramach programu Erasmus+.

Gości przywitał dyrektor ALO w Rybniku pan Krzysztof Lazaj, przedstawił projekt MARS oraz jego cele. Dyrektor RODN i IP „WOM” w Rybniku, pani Sylwia Bloch przedstawiła nam możliwości doskonalenia zawodowego nauczycieli oraz współpracy w zakresie projektów edukacyjnych w mieście i w regionie, zaś pani Mirela Szymczak – nauczyciel-konsultant RODN i IP „WOM”  w Rybniku podzieliła się swoim doświadczeniem, wynikającym z realizacji wielu projektów Erasmus+.

W ramach projektu zrealizowaliśmy 8 mobilności: staże metodyczno-językowe, job shadowing i teaching assignment. Nauczyciele ALO w Rybniku biorący udział w projekcie MARS, opowiedzieli o swoich stażach, nawiązanych kontaktach, podzielili się zdobytą wiedzą i przedstawili materiały dydaktyczne, które mogą zostać wykorzystane w pracy zawodowej przez uczestników seminarium oraz innych nauczycieli naszego regionu.  Koordynatorka projektu pani Renata Klimek-Kowalska przedstawiła efekty projektu, opracowane narzędzia i materiały dydaktyczne, opowiedziała o inicjatywie Europass, wdrożonej w szkole podczas realizacji projektu.  Pani Adelajda Patyk - nauczycielka języka angielskiego, zaprezentowała kilka wykorzystywanych przez nią narzędzi informatycznych, starając  się odpowiedzieć na pytanie na czym polega dobra lekcja i czy ICT to pułapka czy szansa dla nauczyciela. Pani Teresa Gomola - nauczycielka matematyki i pan dr Łukasz Szatanek – nauczyciel rysunku architektonicznego przybliżyli nam metodologię CLIL i możliwości wynikające z jej stosowania na lekcjach. Pedagog naszego liceum, pani Katarzyna Kunat wprowadziła uczestników w temat “Mindfulness”,  czyli jak wspomóc uczniów w przejściu drogi od relaksacji do akceptacji . Podsumowując seminarium dyrektor Krzysztof Lazaj przedstawił ofertę edukacyjną ALO  i nasze plany na przyszłość. 

Dziękujemy nauczycielom naszej szkoły za zainteresowanie  “MARS”-em i pomoc w realizacji projektu, a Regionalnemu Ośrodkowi Doskonalenia Nauczycieli i Informacji Pedagogicznej „WOM” w Rybniku za chęć podjęcia współpracy i zaangażowanie. Mamy nadzieję, na kolejne wspólnie realizowane projekty.