Previous Next

22 kwietnia tradycyjnie obchodzony jest Światowy Dzień Ziemi. Organizatorzy konkursu „Postaw na Słońce” pierwotnie planowali wspólnie z Ministerstwem Klimatu, że laureaci projektu edukacyjnego Fundacji BOŚ  zostaną w tym dniu zaproszeni na podobne warsztaty do gmachu Ministerstwa w Warszawie.
Pandemia koronawirusa zmusiła organizatorów do zmiany formuły tego wydarzenia i zorganizowania warsztatów on-line „Dzień Ziemi w Ministerstwie Klimatu”, które odbędą się 22 kwietnia w godzinach 11:40-13:45.

Zaproszenie na spotkanie przyjął Pan Michał Kurtyka, minister klimatu. Jest gotów wysłuchać Waszych opinii i odpowiedzieć na pytania. Organizatorzy liczą na konstruktywną dyskusję i zachęcają do aktywnego udziału.
    
Oprócz wideoczatu z ministrem klimatu, w warsztatach wezmą także udział znani i lubiani naukowcy: biolog dr Mariusz Gogól i fizyk dr Tomasz Rożek. W przystępnej formie opowiedzą czym grozi globalne ocieplenie, jak mu zapobiegać i jaką rolę odegra w tym rozwój Odnawialnych Źródeł Energii.
    
Dla wytrwałych proponujemy także warsztaty filmowe z Szymonem Chałupką, autorem vloga „Filmujemy!”. Pamiętajmy, że jednym z elementów projektu edukacyjnego „Postaw na Słonce” jest konkurs filmowy.

Jak wziąć udział w warsztatach? To niezwykle proste. Wystarczy z domowego komputera wejść 22 kwietnia o godz. 11:40 na stronę www.dzienziemiwmk.pl i postępować zgodnie z instrukcjami na stronie. Interaktywny formularz poprosi Państwa o podstawowe informacje: imię, numer i nazwę szkoły, miejscowość i czy jesteście Państwo nauczycielem czy uczniem. Po zarejestrowaniu staniecie się Państwo pełnoprawnymi uczestnikami warsztatów, będziecie mogli obejrzeć wykłady i wziąć udział w czacie, za pośrednictwem którego możecie także zadać pytania ministrowi klimatu i ekspertom.

Previous Next

Zespół z Akademickiego LO w Rybniku zdobył wyróżnienie w VI edycji ogólnopolskiego konkursu badawczego "Postaw na Slońce" pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej, Ministerstwa Energii, Ministerstwa Środowiska i Uniwersytetu Warszawskiego.

Celem konkursu było rozpowszechnianie wiedzy związanej z odnawialnymi źródłami energii, a w szczególności fotowoltaiką.

Skład zespółu o nazwie "Słoneczni z Alo" :

  • Patrycja Burda (szefowa zespołu)
  • Julia Pruszowska
  • Hanna Sobocik
  • Joanna Sobocińska
  • Edyta Tebinka
  • Bogna Zając

Opiekun Zespołu: Pan Grzegorz Łopatka.

Jak informują organizatorzy, w obecnej sytuacji wykonanie zadań drugiego etapu jest niemożliwe. Nie można rozważać przesunięcia terminów ponieważ nikt nie jest w stanie określić, kiedy zagrożenie epidemiologiczne minie, a placówki oświaty wrócą do tradycyjnej formy funkcjonowania. Ze względu na powyższe powody, a także mając na uwadze bezpieczeństwo uczniów i nauczycieli Fundacja Banku Ochrony Środowiska postanowiła zakończyć konkurs badawczy Postaw na Słońce wynikami z pierwszego etapu.
Wierzymy, że wiedza i umiejętności zdobyte w czasie realizacji zadań projektu zaowocują w przyszłości i za Waszą sprawą wiele osób, zarówno rówieśników jak i dorosłych dowie się o korzyściach, jakie daje zmiana tradycyjnych źródła energii na Odnawialne Źródła Energii.

W związku z przedłużeniem kształcenia na odległość w szkołach i placówkach oświatowych, a także przesunięciu terminu egzaminów – zmienione zostały przepisy dotyczące m.in. harmonogramu egzaminów, rekrutacji, zadań dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej oraz zespołów egzaminacyjnych. 10 kwietnia Minister Edukacji Narodowej podpisał rozporządzenie w tej sprawie.

Pełny tekst komunikatu MEN w załączniku.

Załączniki:
Pobierz plik (2020.04.10-harmonogram-egzaminow-i-rekrutacji-nowe-rozwiazania_komunik.._.pdf)Harmonogram egzaminów i rekrutacji[ ]328 kB