Previous Next

Tradycyjna Giełda Minerałów w Gliwicach odbędzie się w dniach 24-25 listopada w murach Politechniki Śląskiej na Wydziale Górnictwa i Geologii i związana jest z obchodami Barbóki. Jest miejscem spotkania kolekcjonerów, wystawców, hobbystów oraz sympatyków geologii i mineralogii. Na Giełdzie zaprezentuje się kilkudziesięciu wystawców, a wśród nich grupa poszukiwaczy minerałów i skamieniałości, którzy na swoich stoiskach posiadają okazy pochodzące z Polski oraz różnych stron świata, a nawet pozaziemskie skały - meteoryty.

WYKŁAD - "MAMUT W PIGułce"
przedstawi mgr Paweł Woźniak z Oddziału Górnośląskiego Państwowego Instytutu Geologicznego - 24 listopada, godz. 12:00 (aula 300)

KIERMASZ BIŻUTERII
Minerały, skamieniałości, wielobarwne kamienie szlachetne i ozdobne, stanowią również cenny surowiec pieczołowicie obrabiany przez rzemieślników i artystów oferujących podczas Giełdy bogaty asortyment biżuterii i wyrobów jubilerskich.

WYSTAWA DINOZAURÓW Z KRASIEJOWA!
Wystawę i stoisko specjalnie na tą okazję przygotuje Park Nauki i Rozrywki w Krasiejowie. Dla najmłodszych możliwość zabawy w paleontologa, gdzie w piaskownicy będzie można odkrywać szkielet tyranozaura.

MUZEUM GEOLOGII ZŁÓŻ
Podczas trwania Giełdy drzwi naszego Muzeum są otwarte!

Na Giełdę obowiązują bilety wstępu:
6 zł - normalny
4 zł - ulgowy (uczniowie, studenci, emeryci)
12 zł - rodzinny (rodzice + dzieci)

Previous Next

19 listopada 2018r. Akademickie Liceum Ogólnokształcące uczestniczyło w pikniku integracyjnym „Politechnika Śląska dla Niepodległej”, który odbył się w hali Ośrodka Sportu Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Społeczność akademicka niezwykle aktywnie włączyła się w narodowe świętowanie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Na uczestników już od samego południa czekało mnóstwo atrakcji, m.in. przegląd filmów krótkometrażowych „Moje miejsce w Niepodległej”, a także turniej sportowy o Puchar 100-lecia. Pracownicy, studenci, a także zaproszeni goście rywalizowali w czterech widowiskowych konkurencjach: disc golfie, strzelaniu z łuku, rzucaniu lotkami i minigolfie.

Piknikowi towarzyszyła sprzedaż cegiełek, z których dochód zostanie w całości przeznaczony na pomoc w leczeniu Ani Starosolskiej, córki naszego pracownika. Studenci i pracownicy Politechniki Śląskiej wykupili wszystkie przygotowane cegiełki i hojnie wspierali leczenie Ani.

Społeczność akademicka miała także okazję podziwiać pojazdy i sprzęt wojskowy Jednostki Wojskowej AGAT. Podczas pikniku wystąpili również: Akademicki Chór Politechniki Śląskiej oraz zespół „Dąbrowiacy”. Uczestnicy mogli także zrobić sobie zdjęcie w fotobudce przygotowanej przez Biuro Karier Studenckich oraz skonsultować swoje pomysły biznesowe oraz CV na stoisku BKS-u.

Piknik zwieńczył konkurs z wiedzy ogólnej, a także zdjęcie wszystkich uczestników wykonane dronem przez studentów koła naukowego High Flyers.

Previous Next

Nasze liceum, podobnie jak 22tysiące szkół, także wzięło udział w akcji „Rekord dla niepodległej” zorganizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Radę Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji, odśpiewując hymn narodowy o 11.11.

Propagujemy patriotyczne zachowania!

Previous Next

7 listopada w Akademickim Liceum Ogólnokształcącym odbyła się sesja upamiętniająca 100-lecie odzyskania niepodległości. Uczniowie przygotowali film przedstawiający wydarzenia, w wyniku których ponownie na mapie pojawia się Rzeczpospolita. Dodatkowo zapoznali nas z biografiami uczonych związanych z naukami ścisłymi: Karola Wróblewskiego, Stefana Banacha, Ignacego Łukasiewicza.
W formie zabawy uczniowie układali ranking najważniejszych wydarzeń w 1000-letniej historii Polski. Mimo różnic zdań i sporów potrafili dojść do kompromisu,co pozwoliło na wykonanie zadania. Na koniec wszyscy obecni odśpiewali hymn państwowy. Sesja pozwoliła na refleksję oraz wzmocniła poczucie dumy z historii naszego kraju.