Previous Next

W dniu 27 lutego 2019 roku uczniowie Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego wzięli udział w wycieczce przedmiotowej z wiedzy o kulturze do Katowic. Celem wyjazdu było zwiedzenie nowej siedziby Muzeum Śląskiego oraz udział w poranku edukacyjnym Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Obie instytucje są częścią tzw. Strefy Kultury.

Powstałe na terenie byłej kopalni "Katowice" Muzeum Śląskie oszałamia przestrzenią ekspozycyjną. W atrakcyjny sposób można zwiedzić stałe wystawy mieszczące się pod ziemią, m.in.: Galerię sztuki polskiej w latach 1800 – 1945, Galerię sztuki współczesnej po 1945, Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów czy Laboratorium przestrzeni teatralnych. Szczególnie ciekawie prezentuje się wystawa poświęcona historii Górnego Śląska dzięki wykorzystaniu urządzeń multimedialnych. Unikatowe połączenie nowoczesnej zabudowy z krajobrazem poprzemysłowym jest dziełem austriackiej pracowni architektonicznej.

Z kolei o siedzibie NOSPR-u mówi się w kategoriach "czarnego diamentu ze Śląska". Przejście do nowoczesnego budynku (projekt: katowicka pracownia Konior Studio) z Muzeum Śląskiego zajmuje zaledwie kilka minut. Potem już tylko zapierające dech atrium (pomieszczenie przed główną salą) i wielka sala koncertowa, inspirowana budową skrzypiec Stradivariusa. Doskonała akustyka nawet na najwyżej położonych miejscach balkonu (III kondygnacja) pozwoliła w pełni emocjonalnie przeżyć koncert będący częścią cyklu "Polska w muzyce cudzoziemców". Orkiestrą wykonującą utwory: Bałakiriewa, Addinsella, Janačka i Czajkowskiego dyrygował Artem Lomhinow.

Czas spędzony na bezpośrednim spotkaniu z kulturą minął bardzo szybko. Zainteresowani i spragnieni jeszcze większych przeżyć estetycznych mogą tu wrócić!

Previous Next

W dniu 26 lutego 2019 roku uczniowie Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Śląskiej w Rybniku wzięli udział w ciekawym wykładzie z dziedziny ekonomii, który wygłosił prof. dr hab. inż. Joachim Foltys, a który został zorganizowany przez Wydział Biznesu, Finansów i Administracji Uniwersytetu Ekonomicznego na rybnickim Kampusie.

W drugiej części spotkania Dziekan Wydziału Biznesu, Finansów i Administracji dr inż. Tomasz Zieliński oraz Pani Dziekan dr Grażyna Rzeszotarska wygłosili wykład pod tytułem „Ekonomia w liczbach” poświęcony PKB, stopom procentowym, inflacji i innym ciekawym, przydatnym w codzienności ekonomicznej, pojęciom.

Wykład zakończył się sprawdzianem zdobytej wiedzy z wykorzystaniem aplikacji Menti.com, w którym aż dwóch naszych uczniów zdobyło nagrody ufundowane przez Uniwersytet Ekonomiczny.

Za zaproszenie organizatorom przedsięwzięcia serdecznie dziękujemy!

Previous Next

6 lutego 2019r. uczniowie Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego wzięli udział w Śląskiej Gali Rankingu Liceów i Techników PERSPEKTYWY 2019, która miała miejsce w Centrum Edukacyjno-Kongresowym Politechniki Śląskiej.

Podczas gali wyróżniono 15 najlepszych liceów i 15 najlepszych techników z województwa śląskiego. Wśród techników zwyciężyło Technikum nr 1 w ZS Techniczno-Informatycznych w Gliwicach, natomiast V Liceum Ogólnokształcące z Bielska-Białej okazało się bezkonkurencyjne w rankingu śląskich liceów. W gronie nagrodzonych szkół znalazły się również m.in. placówki z Jastrzębia Zdroju, Katowic, Rybnika, Tychów, Sosnowca, Cieszyna czy Częstochowy. Wśród zaproszonych gości byli parlamentarzyści, samorządowcy, dyrektorzy oraz uczniowie nagrodzonych szkół.

– Chcę zwrócić uwagę, że wśród 50 najlepszych techników w Polsce, aż 11 było ze Śląska. To ewenement. Świadczy to dobitnie o świetnej współpracy pomiędzy przemysłem a edukacją i etosie pracy na Śląsku – powiedziała Magda Rulska, dyrektor marketingu Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy”.

Galę  wręczenia nagród Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy” technikom i liceom uświetnił przygotowany przez firmę Fenix Art widowiskowy pokaz laserowy oraz koncert wschodzącej gwiazdy muzyki elektronicznej, studentki Politechniki Śląskiej – Erith.

Partnerami Gali Śląskiego Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2019 byli Asseco Data Systems oraz Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna.

Previous Next

21 stycznia 2019 uczniowie Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego udali się na kolejną pasjonującą wycieczkę przedmiotową. Tym razem celem wyprawy było zgłębienie tajników promieniowania oraz zwiedzanie jedynego działającego w Polsce reaktora atomowego „Maria” podczas jego pracy.

Informacje na temat promieniowania z którym spotykamy się na co dzień, metody ochrony przed nim, sposoby detekcji w interesujący sposób przekazali pracownicy Narodowego Centrum Badań Jądrowych.

Po wykładach wszyscy udali się do reaktora atomowego, by zobaczyć go podczas pracy. Badawczy reaktor jądrowy „Maria” jest obecnie jedynym w Polsce działającym reaktorem jądrowym. Jego moc wynosi 30 MW. Jego budowę rozpoczęto w czerwcu 1970 r., a uruchomiony został w grudniu 1974 w ówczesnym Instytucie Badań Jądrowych (IBJ). Jest to reaktor doświadczalno-produkcyjny obecnie przeznaczony między innymi do napromieniań materiałów tarczowych do produkcji radioizotopów, badań materiałowych i technologicznych i celów szkoleniowych w zakresie fizyki i techniki reaktorowej

Uczniowie zaglądając do wnętrza reaktora podziwiali zjawisko świecenia wody - promieniowanie Czerenkowa (niebieska poświata), emitowane, gdy naładowana cząstka (np. elektron) porusza się w ośrodku materialnym z prędkością większą od prędkości fazowej światła w tym ośrodku. Fala elektromagnetyczna jest emitowana tylko w ściśle określonym kierunku leżącym pod kątem ostrym do kierunku ruchu cząstki.