Akademickie Liceum Ogólnokształcące Politechniki Śląskiej w Rybniku dysponuje jednym wolnym miejscem w klasie pierwszej o profilu architektonicznym (przedmioty rozszerzone: matematyka, fizyka i historia sztuki, dodatkowo rysunek architektoniczny).
Osoby zainteresowane prosimy o składanie podań w sekretariacie szkoły.

Previous Next

Uczniowie klasy 1c i 3b wzięli udział w warsztatach online "Jak zostać rozsądnym konsumentem?", organizowanych przez Centrum ElektroEkologii.
Tematem spotkania była umiejętność podejmowania świadomych decyzji zakupowych w świecie, w którym nowoczesna technologia rozwija się w szalonym tempie. W trakcie zajęć uczniowie dowiedzieli się czym są elektrośmieci i gdzie je oddać, dlaczego warto przekazywać elektrośmieci do recyklingu oraz w jaki sposób podejmować decyzje zakupowe tak, aby nie szkodzić naszej planecie.

Dziękujemy za inspirujące spotkanie, które nauczyło nas w jaki sposób nasze codzienne wybory i praktyczne działania mogą pomóc środowisku naturalnemu.

Previous Next

12 października w obecności Wicekuratora Oświaty Jacka Szczotki i Dyrektora Delegatury KO w Rybniku Ireneusza Komorowskiego odbyła się uroczystość wręczenia Stypendiów Prezesa Rady Ministrów.
Jednym ze stypendystów został Konrad Kovács z klasy 2b.
Serdecznie gratulujemy i życzymy wielu sukcesów!

Previous Next

W piątek 22 września odbyła się Konferencja PROJEKT POLITECHNIKA podsumowująca pierwszą edycję cyklu projektów badawczych realizowanych na Politechnice Śląskiej z uczniami szkół ponadpodstawowych w ramach programu Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza.

Komisja wybrała 55 projektów, które w formie posterów zaprezentowano w czasie konferencji PROJEKT POLITECHNIKA.
Zespoły projektowe składały się z 2-3 uczniów z drugich lub trzecich klas liceów ogólnokształcących lub zespołów szkół technicznych z województwa śląskiego, a opiekę nad nimi sprawowali nauczyciele akademiccy, często wspierani przez doktorantów lub studentów. W tym roku w projekcie wzięło udział 44 opiekunów głównych oraz 33 pomocniczych, sprawując nadzór merytoryczny nad 149 uczniami. Program umożliwiał także finansowanie zakupu niezbędnych materiałów lub aparatury czy usług.

Na konferencji zespół ekspertów wyłonił 6 zespołów – laureatów konkursu. Wśród nich znalazł się projekt "Adaptacja konstrukcji i układu sterowania drona do obsługi wyrzutni umożliwiającej rozsiewanie roślin w terenach trudnodostępnych" przygotowany przez uczniów ALO w Rybniku: Marek Gojny, Tomasz Szczotok, Kamil Turek.Koordynator projektu - dr hab. inż. Alberta Smalcerz, prof. PŚ, pomocniczy opiekunowie naukowi - Michał Nowakowski, Mateusz Pietraszko.

Gratulacje dla całego zespołu!