Sukcesami zakończył się udział reprezentacji Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Śląskiej w miejskich zawodach w pływaniu drużynowym - LICEALIADA Śl. SZS 2019/2020 rozegranych 24 października 2019r. I tak:

  • Łukasz Piórecki - I miejsce na dystansie 100m stylem grzbietowym chłopców,
  • Julia Pruszowska - I miejsce na dystansie 50m stylem klasycznym dziewcząt,
  • Gabriela Urbańczyk - II miejsce na dystansie 100m stylem dowolnym dziewcząt,
  • Wiktoria Odyjas - II miejsce na dystansie 50m stylem dowolnym dziewcząt,
  • Oliwia Pająk - II miejsce na dystansie 50m stylem grzbietowym dziewcząt,
  • Miłosz Wańczura - II miejsce na dystansie 100m stylem klasycznym chłopców.

Serdecznie gratulujemy!

Podczas pierwszego spotkania z Rodzicami w dniu 11 września br. wspominaliśmy o możliwości nawiązania współpracy ze szkołami za granicą. Jesteśmy w trakcie ustalania szczegółów dotyczących pobytu naszych uczniów w Grenoble, we Francji i opracowania projektu programu wymiany szkolnej (50 uczniów i 4 opiekunów po stronie francuskiej i polskiej). Szkoła partnerska to Collège Fernand Bouvier, Saint-Jean de Bournay (pomiędzy Grenoble i Lyonem), region Owernia-Rodan-Alpy.

Cele wymiany:
- nawiązanie współpracy z uczniami i nauczycielami z Francji, poznanie młodzieży francuskiej, wymiana doświadczeń,
- doskonalenie znajomości języka angielskiego i języka francuskiego w przypadku uczniów, którzy uczyli się tego języka wcześniej,
- poznanie systemu edukacji Francji, udział w zajęciach z różnych przedmiotów,
- udział w zajęciach sportowych (rozgrywki rugby) oraz w innych zajęciach pozalekcyjnych,
- zwiedzanie Grenoble w tym murale street art, zwiedzanie Lyonu,
- realizacja projektu edukacyjnego mającego na celu poznanie innych kultur w tym zabytków, architektury, geografii, kuchni francuskiej oraz rozwiązań pro-ekologicznych wdrażanych w szkołach.

Termin: 14 - 21 marca 2020 roku (od soboty do soboty).

Koszt pobytu uczniów polskich na miejscu przejmują rodziny francuskie oraz szkoła we Francji. Rodzice powinni zapewnić uczniom posiłki, przejazd do/ze szkoły lub zajęcia dodatkowe samochodem lub środkiem komunikacji publicznej, w ten sam sposób, w jaki zwykle uczniowie jeżdżą do szkoły oraz zaopatrzyć w prowiant. Niedzielę uczniowie spędzają w rodzinach i od nich zależy zorganizowanie programu tego dnia.

Pobyt w rodzinie francuskiej jest jednoznaczną deklaracją do podjęcia ucznia z Francji w Polsce (przewidywany okres ich pobytu w Polsce od 10 do 17 maja 2020 roku).

Zgłoszenia uczniów zainteresowanych wyjazdem do Grenoble oraz przyjęciem ucznia z Francji przyjmowane są w sekretariacie szkoły do poniedziałku, 21 października, do godziny 14.00 przez Panią Renatę Klimek-Kowalską lub w sekretariacie szkoły.

W przypadku jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt z organizatorką wymiany Panią Renatą Klimek-Kowalską.

O przyjęciu ucznia do udziału w projekcie decyduje kolejność zgłoszeń oraz wyniki w nauce. Lista uczniów zakwalifikowanych na wyjazd do Grenoble zostanie ogłoszona 22 października (tj. we wtorek).

Rodzice uczniów zakwalifikowanych na wyjazd otrzymają numer konta biura podróży, na który należy wpłacić pierwszą transzę kosztów biletu lotniczego i ubezpieczenia.

Previous Next

W sobotę 13.10.2019 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Nocy Naukowców Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

Na poszczególnych wydziałach pracownicy i studenci przygotowali warsztaty, pokazy, demonstracje i wykłady.

Na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki i mogliśmy uczestniczyć w pokazie niezwykle efektownej techniki termowizyjnej, co pozwoliło nam zobaczyć świat w innym świetle.

Braliśmy też udział w warsztatach pt "Sztuka liczenia, czyli jak liczymy w cyfrowym świecie" gdzie mogliśmy poznać metodę liczenia w układach cyfrowych, a także zaprojektować i zrealizować własny licznik cyfrowy.

Mieliśmy też przyjemność gościć w Akademickim Liceum Politechniki Śląskiej gdzie wysłuchaliśmy wykładu pt "Nasz emocjonalny wentyl bezpieczeństwa". Dowiedzieliśmy się, że każdy element funkcjonujący w języku ma jakąś rolę do spełnienia. Nawet ten najmniej elegancki. Okazuje się, że naukowcy badają jak funkcjonują wulgaryzmy i dlaczego ludzie czasami nie mogą powstrzymać się od przeklinania...

Następnie wzięliśmy udział w Culture vulture - teleturnieju  o sztuce dla miłośników malarstwa, rzeźby i architektury od XIX wieku do czasów współczesnych. Mogliśmy odkryć kto domalował wąsy Mona Lisie i co Banksy domalował na obrazie Moneta.

Poznaliśmy tajniki pracy naukowców, zobaczyliśmy, co kryje się w laboratoriach uczelni i przeżyliśmy niezwykłą przygodę!

10 października 2019r. w Urzędzie Miasta Rybnika odbyła się I sesja Młodzieżowej Rady Miasta w kadencji 2019/20.

W części oficjalnej odbyło się zaprzysiężenie nowych radnych - wśród nich jest Mikołaj Tabaka, uczeń klasy 1a3 ALO, oraz zarządu MRM, w którego składzie znalazł się Jan Pałasz z klasy 2b jako II wiceprzewodniczący.

Naszym przedstawicielom gratulujemy i życzymy wielu sukcesów!