Previous Next

W poniedziałek 26 lutego 2024 w ramach obchodów Roku Edukacji Ekonomicznej w naszym liceum odbyło się wyjątkowe wydarzenie pod nazwą "Gala Przedsiębiorczości Młodzieży".
6 finalistów z ALO rywalizowało prezentując własne pomysły na biznes przed jury złożonym z autorytetów ze świata naukowo-biznesowego województwa śląskiego.
Gratulujemy zwycięzcom konkursu głównego:
I miejsce - Tomasz Szczotok - projekt "Dasky Technology"
II miejsce - Szymon Dominek - projekt "Blisko Ciebie"
IIi miejsce - Mikołaj Mocek - projekt "Miejskie Skrytki"
Trzy osoby otrzymały wyróżnienia:
Maja Kusiak - za projekt "Monarq Vision"
Tomasz Noga - za projekt "Eco-Solar Recycle"
Filip Kuczera - za projekt "Wydawnictwo Popioły Feniksa"
Wręczono również nagrody laureatom konkursu na najlepszy plakat promujący #przedsiębiorczość wśród młodzieży. Gratulujemy wspaniałych prezentacji. Jesteście Wielcy!
Podziękowania kierujemy do partnerów wydarzenia:
Politechnika Śląska, Katowice Airport, Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A., Kssenon - Akcelerator biznesowy, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, Izba Przemysłowo-Handlowa Rybnickiego Okręgu Przemysłowego.
Dziękujemy również firmom wchodzącym w skład Izby Przemysłowo Handlowej:
HILEX GROUP / ARTECH / Rodlew QMD / EUROMOT

Dziękujemy uczniom ALO za pomoc w organizacji.
Dla uczestników konkursu jedną z nagród jest zwiedzanie Katowice Airport “od środka”.
Poza wieloma nagrodami rzeczowymi zwycięzcy mogą cieszyć się nagrodami finansowymi.

Dziękujemy Centrum Kształcenia Ustawicznego za wspólną organizację wydarzenia.
Szczególne podziękowania kierujemy do naszego licealisty Marka Gojnego, organizatora oraz głównego inicjatora wydarzenia, za ogrom pracy jaką włożył w przygotowanie wydarzenia.
Promocja Przedsiębiorczości w naszej szkole stoi na wysokim poziomie. Zapewniamy wsparcie uczniom chcącym rozwijać się w tej dziedzinie. Uczestnicząc w wielu inicjatywach zachęcamy uczniów do dodatkowej aktywności.
Zapraszamy do udziału w następnej edycji wydarzenia.

Visegrad Fund

15 lutego 2024 rozpoczęliśmy projekt FIT HERE, HEALTHY THERE, LET’S DO IT TOGETHER! I czas start! Poprzez realizację projektu chcemy nawiązać współpracę transgraniczną pomiędzy dwiema szkołami: ALO i  Gimnazjum Ogólnokształcącym im. Treforta Ágostona w Budapeszcie (https://www.trefort.elte.hu/trefort-gyakorloiskola-alapitvany/). Naszym celem jest zachęcenie uczniów do prowadzenia zdrowego i aktywnego trybu życia oraz stworzenie możliwości zwiększenia ich zaangażowania w sport w domu, w szkole i w mieście. Będziemy wdrażać zachowania proekologiczne dostosowujące zasady 5R (odrzuć, zredukuj, użyj ponownie i poddaj recyklingowi).

Jesteśmy bardzo wdzięczni Funduszowi Wyszehradzkiemu za grant, dzięki któremu otworzymy kolejny rozdział współpracy międzynarodowej Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Śląskiej w Rybniku. W projekcie uczestniczą uczniowie klas III i II.

Koordynatorami projektu są panie Renata Klimek-Kowalska i Adelajda Patyk oraz pan Antoni Adamczyk.

Miło nam poinformować, że w Wojewódzkim Konkursie Literackim „Eko-list do postaci mitologicznej”, w  którym wzięło udział 90 uczniów z 47 szkół z województwa śląskiego, uczennica klasy 1c – Milena Kania, zajęła II miejsce.

Zadanie konkursowe polegało na napisaniu listu do bohatera literackiego (postaci mitologicznej) o tematyce ekologicznej, motywującego do pozytywnych zmian, służących społeczeństwu.

Konkurs został objęty honorowym patronatem przez Dyrektora Delegatury Kuratorium Oświaty w Sosnowcu Mirosławę Kolwas-Soczyńską, Prezydenta Miasta Sosnowca Arkadiusza Chęcińskiego, Akademię „Humanitas” w Sosnowcu, Miejską Bibliotekę Publiczną im. G. Daniłowskiego w Sosnowcu oraz patronatem medialnym przez Telewizję TVS, „Kurier Miejski” Czasopismo Samorządowe Sosnowca. 

Uroczysta gala, podczas której zostaną wręczone nagrody laureatom i wyróżnionym, odbędzie się 15.03.2024 r. w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego  w Sosnowcu.

Milenie Gratulujemy sukcesu, życząc kolejnych.

Previous Next

W dniu 13.02.2024r   uczniowie klas pierwszych i drugich spotkali się z Panią A. Sellwood - nauczycielem, tłumaczem przysięgłym na rzecz sądu i policji. Pani Sellwood używa   języka  angielskiego jako ojczystego. W trakcie spotkanie uczniowie poznali różnice w funkcjonowaniu szkół angielskich i polskich. Omówione zostały zasady, wymagania, poziomy kształcenia oraz codzienne życie szkolne angielskiej młodzieży. Dzięki przekazanym  ciekawostkom uczniowie mieli okazje zanurzyć  się w języku obcym, przyswoić nowe słownictwo i gramatykę z kontekstu. Spotkanie prowadzone było wyłącznie w języku angielskim.