Szanowni Rodzice, drodzy uczniowie,

na podstawie rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej ulega przedłużeniu do 10 kwietnia 2020r. okres zawieszenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych.

Od 16 marca w Akademickim Liceum Ogólnokształcącym prowadzimy nauczanie na odległość.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. (Dz. U. poz. 493) stało się ono obowiązującą formą kształcenia w tym trudnym dla wszystkich okresie. Cytowane rozporządzenie daje również szkole możliwość monitorowania pracy ucznia i oceniania jego postępów w nauce. Przez dziennik elektroniczny wysłaliśmy Państwu szczegółowe zasady organizacji nauczania zdolnego, obowiązujące od 25 marca.

Okres pracy zdalnej administracji w Akademickim LO został również przedłużony do 10 kwietnia. Kontakt ze szkołą możliwy jest przez dziennik elektroniczny lub przez e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Uczniowie, którzy zostawili podręczniki w szkole, mogą je odbierać w dniach roboczych w godzinach 8.00-14.00.

Życzę Państwu zdrowia i mam nadzieję, że spotkamy się w murach ALO po Wielkanocy.

Krzysztof Lazaj
dyrektor Akademickiego LO PŚ

 

Michał Krzyżok z klasy 2b, startujący w konkursie "O złoty indeks Politechniki Śląskiej" zdobył tytuł laureata I stopnia w dziedzinie chemii. W ten sposób Michał zagwarantował sobie miejsce na wybranym wydziale Politechniki Śląskiej.

W imieniu całej szkolnej społeczności gratuluję sukcesu, a także wytrwałości w dążeniu do celu!

W dniach od 16 do 25 marca 2020r. praca sekretariatu i administracji Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego PŚ odbywa się w sposób zdalny. Kontakt ze szkołą jest możliwy wyłącznie drogą elektroniczną przez pocztę elektroniczną lub dziennik Vulcan.

Przepraszamy za utrudnienia.

Decyzją Ministra Edukacji Narodowej wynikająca z konieczności zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa, w dniach od 12 do 25 marca zawieszone zostają zajęcia dydaktyczno-wychowawcze.

Lekarze, specjaliści, eksperci WHO wskazują, że wprowadzenie odpowiednich i odpowiedzialnych działań może ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. Obecna sytuacja epidemiologiczna w Polsce może zagrozić zdrowiu obywateli. Dlatego na podstawie tzw. specustawy Minister Edukacji Narodowej przygotował rozporządzenie, które czasowo ogranicza funkcjonowanie jednostek systemu oświaty na obszarze całej Polski.

Rodzicu,

 • ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne Twoje i Twojego dziecka, zajęcia zostaną zawieszone od 12 marca br. W przedszkolach i szkołach podstawowych 12 i 13 marca br. będą jeszcze prowadzone działania opiekuńcze;
 • zachęcaj dziecko do samodzielnej nauki w czasie gdy nie będzie lekcji w szkole. Ministerstwo Edukacji Narodowej na platformie epodręczniki.pl. udostępnia szereg materiałów edukacyjnych, które pozwalają uzupełnić, ugruntować i poszerzyć wiedzę. Dostęp do tych zasobów jest bezpłatny;
 • jeśli masz dziecko w wieku do 8 lat, przysługuje Ci zasiłek opiekuńczy do 14 dni. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie internetowej ZUS;
 • przekaż osobom, które będą opiekować się Twoim dzieckiem, podstawowe informacje dotyczące bezpieczeństwa i higieny;
 • rygorystycznie przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz;
 • śledź na bieżąco komunikaty GIS, MZ i MEN o sytuacji epidemiologicznej w kraju oraz informacje przesyłane przez dyrektora szkoły.

Uczniu,

 • pamiętaj o swoim bezpieczeństwie w domu. Unikaj miejsc, gdzie są duże skupiska ludzi (np. komunikacja publiczna, kino, teatr, centra handlowe);
 • przerwa w funkcjonowaniu Twojej szkoły nie powinna oznaczać dni wolnych od nauki;
 • odpowiedzialnie wykorzystaj czas zawieszenia zajęć w Twojej szkole. Przeczytaj ulubioną książkę, spróbuj uzupełnić swoje wiadomości lub rozwijaj kompetencje. Skorzystaj przy tym z darmowej platformy epodreczniki.pl i materiałów rekomendowanych przez Twojego nauczyciela;
 • przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz.

Platforma epodreczniki.pl i materiały do samodzielnej nauki

Zachęcamy nauczycieli, aby w najbliższym czasie wspierali uczniów w nauce i przekazywali materiały do samodzielnej pracy w domu. Szczególnie prosimy o objęcie opieką uczniów i udostępnienie im niezbędnych materiałów.   

Na platformie Ministerstwa Edukacji Narodowej epodreczniki.pl udostępniono e-materiały do wykorzystania przez nauczycieli lub do samodzielnej nauki przez uczniów. Epodręczniki.pl to biblioteka bezpłatnych, sprawdzonych, zgodnych z aktualną podstawą programową materiałów edukacyjnych.

Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?

 • Często myj ręce przy użyciu mydła i wody.
 • Przy kasłaniu i kichaniu zakrywaj usta i nos. Zachowaj co najmniej metr odległości od osób, które kaszlą i kichają.
 • Osoby wracające z regionów zarażonych koronawirusem powinny powiadomić o tym telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się do oddziału obserwacyjno-zakaźnego. Więcej informacji dotyczących koronawirusa na stronie: gov.pl/koronawirus
 • Podejrzewasz u siebie koronawirusa? Zadzwoń pod numer 800 190 590!
 • Bezpłatna infolinia NFZ jest czynna całą dobę, przez 7 dni w tygodniu. Wykwalifikowani konsultanci poinformują Cię, co zrobić, by otrzymać pomoc.
 • Kontakt do powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej:
  Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Rybniku
  ul. Kpt. L. Janiego 1
  44-200 Rybnik
  tel. +48 32 42-24-009
  kom. 508 450 028, 609 519 192
  fax. +48 32 42-24-547