Zapraszamy na dzień otwarty w ALO w dniu 13 kwietnia 2024r. w godzinach 9.00-12.00.

Szczegóły wkrótce!

Previous Next

We współpracy ze szkołą ELTE Trefort Ágoston Gyakorló Gimnázium w Budapeszcie, kontynuujemy realizację projektu FIT HERE, HEALTHY THERE, LET’S DO IT TOGETHER! 

W dniach 4-8 marca 2024 roku gościliśmy na Węgrzech, by wdrożyć projekt poświęcony zdrowemu, aktywnemu, pro-ekologicznemu  stylowi życia. Nauczycielki, panie Katalin Erdős i Katalin Elekes, oraz licealiści, przygotowali dla nas bardzo ciekawy program. Językami roboczymi projektu są język angielski i francuski. Staraliśmy się je wykorzystywać i doskonalić w codziennej komunikacji. Oprócz zajęć integracyjnych prowadzonych przez pana Barnabás’a Zsubori’, obserwacji lekcji, poznawaliśmy Budapeszt biorąc udział w grze miejskiej, odwiedziliśmy Instytut Francuski, a po całodniowych, intensywnych zajęciach pojechaliśmy do Aquaworld. Braliśmy również udział w warsztatach poświęconych zdrowemu odżywianiu, w piekarni artystycznej w miasteczku Budajenő, które poprowadziła dla nas pani Noémi Nikolics. W kolejnych dniach czekały nas atrakcje: jazda na rowerach na Wyspie Małgorzaty, wspinaczka na wzgórze János’a podczas wyprawy cardio oraz udział w pożegnalnym wieczorze węgierskim z muzyką i tradycyjnymi pieśniami. Wszyscy ulegliśmy urokowi pani Anity Littner, która z uśmiechem i niespożytą energią uczyła nas ludowych tańców węgierskich.  Podczas pobytu wzięliśmy również udział w konkursie fotograficznym związanym z tematyką „Fit & healphy” oraz przeprowadziliśmy ankietę na temat stylu życia wśród turystów i Węgrów spacerujących po Wyspie Małgorzaty. Wieczorami wracaliśmy do naszych węgierskich rodzin, które przyjęły nas bardzo życzliwie. W kolejnych miesiącach będziemy kontynuować działania, przygotowując się do przyjazdu w czerwcu, do Rybnika, naszych kolegów z Budapesztu.

Projekt jest wspierany przez Fundusz Wyszehradzki, dzięki któremu rozpoczynamy naszą węgiersko-polską przygodę. Ze strony ALO w Rybniku w projekcie bierze udział 10 uczennic i uczniów, a opiekę merytoryczną sprawują panie Renata Klimek-Kowalska i Adelajda Patyk oraz pan Antoni Adamczyk.

Piotr Rybarz z klasy 3b zdobył srebrny medal w Online Olympiad in Linguistics 2024!

Online Olympiad in Linguistics to coroczny konkurs, który pozwala uczniom szkół średnich z całego świata zbliżyć się do zrozumienia naukowego piękna języka. Każdy problem lingwistyczny dotyczy innego języka. Wszystkie dane niezbędne do rozwiązania problemu są w nim zawarte, a to od uczestnika zależy, czy uda mu się poprawnie połączyć potrzebne informacje, aby znaleźć rozwiązanie.

Gratulujemy sprawności w rozwiązywaniu niełatwych zadań!

Previous Next

Zakończyła się druga edycja cyklu projektów badawczych realizowanych na Politechnice Śląskiej z uczniami szkół ponadpodstawowych w ramach programu Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza. Komisja wybrała 61 projektów, które w formie posterów zaprezentowano 1 marca w czasie konferencji PROJEKT POLITECHNIKA.
W dniu 1 marca 2024 roku, w Centrum Edukacyjno-Kongresowym Politechniki Śląskiej w czasie konferencji PROJEKT POLITECHNIKA, zespoły projektowe zaprezentowały wyniki swoich prac w formie posterów. Tematyka projektów obejmowała wszystkie Priorytetowe Obszary Badawcze uczelni. Podczas realizacji tematów badawczych we współpracy z Politechniką Śląską uczniowie, dzięki stosowaniu metody kształcenia zorientowanego projektowo (PBL – Project-Based Learning), rozwijają wiele cennych umiejętności.

Naszą szkołę reprezentował zespół: Wiktoria Janik, Filip Kuczera i Piotr Rybarz a temat projektu to wykorzystanie sztucznej inteligencji w profilaktyce zaburzeń zdrowia psychicznego. Opiekunem naukowym był Pan dr. inż Maciej Sajkowski, a opiekunami pomocniczymi Panowie Łukasz Piórecki i Miłosz Krajczok - absolwenci ALO, a obecnie studenci Politechniki Śląskiej.