Previous Next

Wizyta w Narodowym Centrum Badań Jądrowych

21 stycznia 2019 uczniowie Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego udali się na kolejną pasjonującą wycieczkę przedmiotową. Tym razem celem wyprawy było zgłębienie tajników promieniowania oraz zwiedzanie jedynego działającego w Polsce reaktora atomowego „Maria” podczas jego pracy.

Informacje na temat promieniowania z którym spotykamy się na co dzień, metody ochrony przed nim, sposoby detekcji w interesujący sposób przekazali pracownicy Narodowego Centrum Badań Jądrowych.

Po wykładach wszyscy udali się do reaktora atomowego, by zobaczyć go podczas pracy. Badawczy reaktor jądrowy „Maria” jest obecnie jedynym w Polsce działającym reaktorem jądrowym. Jego moc wynosi 30 MW. Jego budowę rozpoczęto w czerwcu 1970 r., a uruchomiony został w grudniu 1974 w ówczesnym Instytucie Badań Jądrowych (IBJ). Jest to reaktor doświadczalno-produkcyjny obecnie przeznaczony między innymi do napromieniań materiałów tarczowych do produkcji radioizotopów, badań materiałowych i technologicznych i celów szkoleniowych w zakresie fizyki i techniki reaktorowej

Uczniowie zaglądając do wnętrza reaktora podziwiali zjawisko świecenia wody - promieniowanie Czerenkowa (niebieska poświata), emitowane, gdy naładowana cząstka (np. elektron) porusza się w ośrodku materialnym z prędkością większą od prędkości fazowej światła w tym ośrodku. Fala elektromagnetyczna jest emitowana tylko w ściśle określonym kierunku leżącym pod kątem ostrym do kierunku ruchu cząstki.