Warsztaty "Rozwój kompetencji cyfrowych z Media 3.0"

14 i 21 listopada uczniowie Akademickiego Liceum wzięli udział w szkoleniu ICT „Rozwój kompetencji cyfrowych z Media 3.0”. Program, w ramach którego realizowano szkolenie skierowany jest do młodych ludzi wchodzących na rynek pracy, którzy chcą zwiększyć swoje umiejętności cyfrowe, mające coraz większy wpływ na sukces zawodowy w gwałtownie rozwijającej się e- gospodarce. Program realizowany jest w sześciu krajach Europy - w Polsce, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Hiszpanii, Włoszech oraz Francji i został objęty honorowym patronatem Ministerstwa Cyfryzacji oraz Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.

Szkolenie składało się z trzech modułów:

1)     Innowacje

Na warsztatach uczestnicy zapoznają się z metodą tworzenia innowacji nazywaną myśleniem projektowym i sprawdzą, jak można szybko wypróbować swój pomysł, by znaleźć jak najlepsze rozwiązanie. Myślenie projektowe jest podejściem, które zachęca do kreatywnego poszukiwania rozwiązań, także z wykorzystaniem technologii i które można wykorzystać nie tylko w życiu zawodowym;

2)    Obecność w sieci

Spotkanie przybliżyło uczestnikom narzędzia internetowe, dzięki którym zaistnieją online. Dowiedzieli się, co sprawia, że ludzie chętnie korzystają z niektórych serwisów, a inne omijają szerokim łukiem. Uczestnicy poznają  bezpłatne, łatwe w obsłudze narzędzia, które ułatwią im stworzenie wiarygodnego i przynoszącego korzyści miejsca w sieci - własnej wizytówki, bloga czy strony internetowej;

3)     Cyberbezpieczeństwo

To warsztat, podczas którego uczestnicy otrzymali praktyczne wskazówki, jak można bezpiecznie korzystać z urządzeń podłączonych do Internetu oraz dowiedzieli się, jakie pułapki zastawiają na użytkowników oszuści i co można zrobić, by ochronić siebie/swój biznes przed osobami wyłudzającymi dane personalne i przed złośliwym oprogramowaniem.

Program zrealizowała Fundacja Media 3.0 we współpracy z Facebook oraz Freeformers.