Uruchomienie wytwarzania przyłbic ochronnych dla medyków i innych służb walczących z epidemią koronawirusa

Pracownicy Politechniki Śląskiej, będący jednocześnie nauczycielami w Akademickim Liceum Ogólnokształcącym Politechniki Śląskiej w Rybniku, włączyli się w działania zmierzające do uruchomienia procesu wytwarzania przyłbic ochronnych dla medyków i innych służb walczących z epidemią koronawirusa.
Doraźne Centrum Wytwarzania Przyrostowego (CWP) zlokalizowano w Centrum Kształcenia Ustawicznego - filia Politechniki Śląskiej w Rybniku ul. Kościuszki 54 sala nr 11 - dzięki wsparciu Pana Dyrektora Zygmunta Łukaszczyka, nauczyciela przedsiębiorczości w ALO.

Koordynatorem CWP jest Pan dr inż. Tomasz Stenzel z Katedry Informatyki Przemysłowej (RM4) Wydziału Inżynierii Materiałowej

Park maszynowy CWP - cztery drukarki 3D - został skompletowany dzięki wsparciu następujących podmiotów i jednostek organizacyjnych Politechniki Śląskiej:

• Firma WWnet , 47-400 Racibórz, ul. Stefana Batorego 7 - Adrian Bochenek
  • Katedra Informatyki Przemysłowej (RM4) - Wydział Inżynierii Materiałowej i Metalurgii - (prof. dr hab. Tadeusz Wieczorek, prof zw. PŚ, dr hab. inż. Albert Smalcerz, prof PŚ)
  • Katedra Energoelektroniki, Napędu Elektrycznego i Robotyki (RE-5) - Wydział Elektryczny- (dr hab. inż. Zbigniew Kaczmarczyk, prof. PŚ, mgr inż. Krzysztof Habelok)

Materiały do wytwarzania przyłbic ochronnych:

• Filament PLA - dostarczył Pan Adrian Bochenek z firmy WWNET , 47-400 Racibórz, ul. Stefana Batorego 7
  • Filament PET-G - dostarczył Pan Grzegorz Studziński – Broker Innowacji CITT Politechniki Śląskiej
  • Folię - dostarczył Pan Dziekan Wydziału Inżynierii Biomedycznej Prof. dr hab. inż. Marek Gzik

Wsparcia w organizowaniu środków na osiągniecie i utrzymanie zdolności wytwórczej CWP udzielił Pan Grzegorz Studziński – Broker Innowacji CITT Politechniki Śląskiej.

Integrację drukarek CWP z lokalną siecią LAN przeprowadzili:

• Pan dr inż. Maciej Sajkowski - Katedra Informatyki Przemysłowej (RM4) - Wydział Inżynierii Materiałowej i Metalurgii (nauczyciel w Akademickim LO)
  • Pan Krzysztof Lazaj - dyrektor Akademickiego Liceum Ogólnokształcące Politechniki Śląskiej w Rybniku

Wsparcia technologicznego w formie konsultacji, plików i dokumentacji wytwórczej udzielił:

• Pan dr inż. Paweł Gradoń - Instytut Inżynierii Materiałowej, Wydział Inżynierii Materiałowej i Metalurgi
  • Pan mgr inż. Miłosz Chrzan - Katedry Biomechatroniki - Wydział Inżynierii Biomedycznej.