Zalecenia w przypadku epidemii koronawirusa

W odpowiedzi na rosnące ryzyko związane z koronawirusem oraz faktem, że kolejne ogniska epidemii znajdują się w Europie, prosimy o zapoznanie się z informacjami dotyczącymi profilaktyki tej choroby.

Przypadki zainfekowania wirusem wywołującym chorobę COVID-19 odnotowano w Chinach, a także w innych rejonach Azji, w Europie, Oceanii i Ameryce Północnej. Objawami zarażenia są najczęściej kaszel, duszności, gorączka, bóle mięśniowe i zmęczenie.

Wirus szerzy się drogą kropelkową. Aby uniknąć infekcji, należy myć ręce wodą i mydłem, podczas kaszlu i kichania zakrywać nos i usta zgiętym łokciem lub chusteczką higieniczną, zachować odległość od osób chorych, unikać dotykania ust, oczu i nosa.

Rodzicu! Jeżeli Twoje dziecko wróciło z terenów występowania koronawirusa i ma objawy grypopodobne, bezzwłocznie powiadom najbliższą stację sanitarno-epidemiologiczną, zgłoś się do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego.

Apelujemy do rodziców, by nie posyłali przeziębionych i chorych dzieci do szkoły.

Kontakt do powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej:
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Rybniku
ul. Kpt. L. Janiego 1