Previous Next

Koło wolontariatu

Pierwszy semestr był zdecydowanie okresem wytężonej pracy dla naszych wolontariuszy, co nie oznacza oczywiście, że pozostałe miesiące upłyną im na odpoczynku! Było wiele do zrobienia - włączając w to okres przedświąteczny, który sprzyja pomaganiu jak żaden inny - ale zapewne równie wiele będzie czekać na nich w nowym roku. Przejdźmy jednak do sprawozdania z ich wysiłków.

Pierwszą większą akcją był “Tydzień kariery” zorganizowany we współpracy z Szkołą Specjalną w Leszczynach, a będący początkiem kooperacji z tą placówką. Sama akcja to działanie mające na celu inspirowanie inicjatyw na rzecz rozwoju poradnictwa zawodowego. Nasi wolontariusze wspomogli ją 21 X, za to już 22 X znowu udali się w to miejsce. Tym razem po to, aby wesprzeć organizatorów przy grze terenowej dla ich wychowanków. Widocznie polubili współpracę ze szkołą z wzajemnością, bo to nie koniec wspólnych działań i w okresie przedświątecznym, od 6 do 17 XII, zorganizowali akcję “Gwiazdka!” (dotyczącą w równym stopniu Niemedycznego Hospicjum Domowego im. św. Rafała Kalinowskiego), która miała za cel zaangażować uczniów ALO w niesienie pomocy. Polegała ona  na dobrowolnym zabieraniu gwiazdki i przynoszeniu przedmiotu, który był na niej wypisany - były to głównie środki czystości dla podopiecznych hospicjum oraz gry planszowe, jako prezent dla wychowanków z Leszczyn. Uzyskali odpowiedni odzew i założenia inicjatywy zostały spełnione, a podarki doręczone.

Przyjrzyjmy się również działaniom podjętym poza ową placówką. Do początku listopada trwała zbiórka pożywienia dla zwierząt z schroniska, zakończona 6 XI, gdy wolontariusze udali się dostarczyć zebraną karmę na miejsce docelowe. Później w grudniu nasza szkoła wspomogła organizowaną przez MRM w Rybniku akcję “Czapka Świętego Mikołaja” gromadząc produkty o długotrwałym terminie przydatności oraz kwestując w Focusie i Auchan. Ostatnią wartą uwagi inicjatywą było czytanie bajek dzieciom w szkole podstawowej nr. 4 im. Jana Pawła II, gdzie wolontariusze zaangażowali się tak bardzo, że wspomogli narrację przebraniem się za kultowe postacie z historii dla dzieci.

Nasze koło wolontariatu jest czymś nowym, powstałym w tym roku i choć już teraz widać zapał z ich strony, to jest to dopiero początek. Dalej  będzie jeszcze lepiej (choć to wydaje się niewykonalne)! Teraz wystarczy tylko czekać i obserwować ich dalsze poczynania.