Previous Next

Noc Naukowców Politechniki Śląskiej

W sobotę 13.10.2019 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Nocy Naukowców Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

Na poszczególnych wydziałach pracownicy i studenci przygotowali warsztaty, pokazy, demonstracje i wykłady.

Na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki i mogliśmy uczestniczyć w pokazie niezwykle efektownej techniki termowizyjnej, co pozwoliło nam zobaczyć świat w innym świetle.

Braliśmy też udział w warsztatach pt "Sztuka liczenia, czyli jak liczymy w cyfrowym świecie" gdzie mogliśmy poznać metodę liczenia w układach cyfrowych, a także zaprojektować i zrealizować własny licznik cyfrowy.

Mieliśmy też przyjemność gościć w Akademickim Liceum Politechniki Śląskiej gdzie wysłuchaliśmy wykładu pt "Nasz emocjonalny wentyl bezpieczeństwa". Dowiedzieliśmy się, że każdy element funkcjonujący w języku ma jakąś rolę do spełnienia. Nawet ten najmniej elegancki. Okazuje się, że naukowcy badają jak funkcjonują wulgaryzmy i dlaczego ludzie czasami nie mogą powstrzymać się od przeklinania...

Następnie wzięliśmy udział w Culture vulture - teleturnieju  o sztuce dla miłośników malarstwa, rzeźby i architektury od XIX wieku do czasów współczesnych. Mogliśmy odkryć kto domalował wąsy Mona Lisie i co Banksy domalował na obrazie Moneta.

Poznaliśmy tajniki pracy naukowców, zobaczyliśmy, co kryje się w laboratoriach uczelni i przeżyliśmy niezwykłą przygodę!